Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 52/53 (871/872) Data wydania: 23.12.08

Pat w Nędzy

Nadzwyczajna sesja w Nędzy na temat planu zagospodarowania przestrzennego dla Babic miała nadzwyczaj burzliwy przebieg.

Posiedzenie rady, które odbyło się 11 grudnia, zgromadziło wielu słuchaczy. Przybyli m.in. pracownicy żwirowni i mieszkańcy sąsiadujący z tym zakładem. Obecna była również pani projektant opracowująca projekt planu zagospodarowania dla Babic. Jedna z uchwał dotyczyła terenu 3,7 ha, które z terenów zielonych miały być przekształcone w przemysłowo-usługowe. Radnym przedstawiono trzy zmiany do planu. Sporo uwag mieli goście. Reinhard Kuśka, mieszkaniec Nędzy, podkreślił, że teren, który ma być przekwalifikowany, znajduje się w bezpośredniej bliskości pól uprawnych. Z kolei inny mieszkaniec, Bernard Zaczyk, zapytał, czy były robione badania pod kątem pyłu wydobywającego się spod ciężkich samochodów. Rozważania te stanowczo przerwał radny Edward Mietła, który stwierdził, że istotą dyskusji nie jest rozpatrywanie tak szczegółowych zagadnień jak pył, ale decyzja, czy trwale zielone tereny Rada Gminy ma wolę zamienić na przemysłowe, będące źródłem dochodu dla gminy. – Przypominam, że każda inwestycja, która tam powstanie, musi mieć raport oddziaływania na środowisko – podkreśliła wójt Anna Iskała.

Nie chcą żwirowni

Kolejna uchwała dotyczyła 13 ha obszaru żwirowni i 4 ha tzw. pasa zieleni, na którym jednak też stwierdzono zaleganie złoża. Wg planu owe 13 ha może podlegać wydobyciu, natomiast 4 ha pasa zieleni – dopiero po uzyskaniu opinii wójta. W tej kwestii również nie brakowało uwag mieszkańców, którzy dążyli do tego, aby nie dopuścić do eksploatacji.

Jednym z gości był Manfred Wrona z sąsiedniej gminy Kuźnia Raciborska. – Będziecie musieli rozstrzygnąć bardzo ważną kwestię. Trzeba dać szansę wypowiedzenia swoich argumentów społeczności – apelował. Jego wystąpienie spotkało się z niepochlebnymi głosami z sali, pojawiły się oskarżenia, że próbuje manipulować radnymi i wtrąca się w nie swoje sprawy.

Podobnie wójt Anna Iskała była oburzona jego wystąpieniem. – Gdzie pan mieszka, co pan tu w ogóle robi? Sesje może pan robić u siebie w Kuźni, nie tutaj – zwróciła się do Wrony, mimo iż temu wcześniej udzielił głosu przewodniczący Wiesner.

Szukając złotego środka

W imieniu samych mieszkańców wypowiedziała się Adriana Kowol z tzw. Małej Nędzy. – Czy podejmując decyzję, ktoś przeprowadził jakieś ankiety, zapytał mieszkańców, co sądzą na ten temat? Martwię się, bo już teraz jeżdżą tam tiry i na pewno będą szkody. Proszę się postawić w naszej sytuacji – argumentowała młoda mieszkanka Nędzy. Wójt Anna Iskała z kolei zapytała, kto zapłaci za uszkodzone drogi w Nędzy przez ciężkie samochody wyjeżdżające ze żwirowni w Siedliskach. Radny Gerard Przybyła zauważył, że kruszywo trzeba jakoś wywieźć i koniecznie należy znaleźć złoty środek, aby było to jak najmniej uciążliwe. – A kto dał zgodę na wyrobisko w Siedliskach? – zapytał ktoś z sali. Zebranych nie przekonały tłumaczenia Manfreda Wrony, że Kuźnia zgodziła się jedynie na stawy rybne, nie mając wpływu na powstanie żwirowni.

Pat

Sytuacja przybrała dramatyczny obrót, kiedy doszło do głosowania nad uwagami wniesionymi przez mieszkańców, dotyczącymi nieprzekształcania terenów zielonych w przemysłowe. Mimo iż obydwie poruszały identyczny problem, na tym samym terenie, radni jedną przegłosowali, a drugą odrzucili. Powstała konsternacja. Narady gminnych „mędrców” nie przyniosły rozwiązania. Ostatecznie przewodniczący Wiesner zdecydował o przegłosowaniu całej uchwały. Przyznaje jednak, że uchwała jest wadliwa i jest niemal pewien, że wojewoda ją uchyli. – Moim obowiązkiem było podjęcie decyzji o głosowaniu uchwały. Nie wiem, skąd taka decyzja radnych. Ja głosowałem w obu przypadkach tak samo – broni się przewodniczący.

Przegłosowano również drugą uchwałę dotyczącą żwirowni, a uwagi mieszkańców ul. Akacjowej i Łąkowej zostały odrzucone. Swoich wątpliwości co do uchwał podjętych na sesji nie kryje Manfred Wrona. – Złożę wniosek do wojewody o ich uchylenie. Mam szereg argumentów uzasadniających to – podkreśla.

(e.Ż)