Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (829) Data wydania: 04.03.08

Sukcesy na festiwalu festiwali

Agnieszka Błońska z Krzanowic i Natalia Załucka z Raciborza zostały laureatkami 12. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku.

OFPA nazywana jest „festiwalem festiwali”, bowiem aby wziąć udział w przesłuchaniach konkursowych Turnieju Krajowego, trzeba otrzymać imienne zaproszenie. Jest jeszcze druga droga wiodąca przez eliminacje i Turniej Regionalny, którą przeszły mieszkanki naszego powiatu: Agnieszka Błońska i Natalia Załucka. Obie zakwalifikowały się do Turnieju Regionalnego i zostały jego laureatkami, co pozwoliło im uczestniczyć w konkursie krajowym.

12. edycja OFPA okazała się dla nich niezwykle szczęśliwa. Obie dotarły do finału, jako laureatki zaśpiewały podczas koncertu galowego i otrzymały nagrody pieniężne.

Niczym Diana Krall

Agnieszka Błońska, która obecnie pracuje jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Krzanowicach, zaśpiewała utwory: „Oddalasz się” Agnieszki Osieckiej, do której muzykę napisał Jerzy Matuszkiewicz oraz „Modlitwa o miłość prawdziwą” (muz. Jacek Mikuła, sł. Bogdan Olewicz). – Wybór repertuaru to był zupełny przypadek. Piosenkę „Oddalasz się” śpiewałam kiedyś na egzaminie. Gdy zaśpiewałam ją mojemu akompaniatorowi, Jarkowi Hanikowi, który też został nagrodzony [nagroda dla najlepszego akompaniatora OFPA – red.], bardzo mu się spodobała. Stwierdził, że to miałoby szansę i że warto spróbować – opowiada Agnieszka. – Drugi utwór to piosenka, którą gramy już od czterech lat. Nie było czasu, by za długo myśleć, bo zgłosiłam się do konkursu późno i miałam 2 dni do eliminacji regionalnych. Wzięłam udział w tym festiwalu tak spontanicznie, nic nie było planowane – dodaje.

W rybnickiej konkurencji uczestniczyła po raz 4. – Mam już za sobą pewne doświadczenie, a przede wszystkim przywiązanie do tego festiwalu – przyznaje Agnieszka Błońska, która dwa lata temu była również laureatką OFPA. – Urzekała nas postępami, jakie poczyniła od tego czasu – tłumaczył tegoroczny sukces wokalistki na rybnickim festiwalu Jan Poprawa, przewodniczący jury. Ponadto uznanie jurorów zyskała lekkość i swoboda, z jaką śpiewa jazzująca wokalistka z Krzanowic, którą przyrównują do Diany Krall.

Swoją przyszłość Agnieszka wiąże z muzyką. W tej chwili studiuje na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. – To, na ile moja przyszłość będzie związana z muzyką, życie pokaże, to jest taka branża, w której trzeba znaleźć się w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu. Bardzo bym chciała, żeby mi się to udało. Jest to moje największe marzenie, największa pasja – przyznaje.

Odkrycie festiwalu

19-letnia Natalia Załucka, której akompaniował Maksymilian Mularczyk, w rybnickim festiwalu wzięła udział po raz pierwszy. – Dwa lata temu przymierzaliśmy się do tego, ale zrezygnowaliśmy. Stwierdziliśmy wtedy, że nie jesteśmy jeszcze gotowi – mówi tegoroczna laureatka OFPA, która dokładnie opisuje drogę do sukcesu: – Obie z Agnieszką brałyśmy udział w eliminacjach regionalnych, w których zaprezentowało się 40 osób. Wybrano z nich 12, a następnie z tej 12 czwórkę, która zaśpiewała w finale ogólnopolskim razem z 16 osobami, które dostały imienne zaproszenia. To był dla nas wielki sukces.

Raciborzanka zdobyła w ubiegłym roku pierwszą nagrodę na II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Muzyczne Spotkania Kultur” w Piotrkowie Trybunalski oraz trzecie miejsce na Festiwalu „Kwiaty na kamieniach” w Bytomiu. W Rybniku zachwyciła jury interpretacją piosenki Agnieszki Osieckiej „Muszę coś zrobić z włosami”, śpiewanej m.in. przez Dorotę Ślęzak z „Piwnicy pod Baranami”. – Okazała się odkryciem tego festiwalu – przyznał Poprawa podczas koncertu galowego.

Natalia podkreśla, że festiwal wiele ją nauczył. – Przed występem braliśmy udział w warsztatach zorganizowanych w Elektrowni Rybnik, które zmieniły całkowicie moje patrzenie na muzykę. Kilka godzin siedzenia z aktorką, zajęcia emisyjne dały mi bardzo dużo. Natalia, podobnie jak Agnieszka, nie widzi swojej przyszłości bez muzyki. – Teraz muszę zdać maturę. Chciałabym też jeszcze gdzieś zaistnieć z tym repertuarem, który mamy – wyjaśnia. – Planuję na rok wyjechać do Francji, podszlifować język, a po powrocie zająć się na dobre muzyką, myślę o szkole jazzowej – zdradza laureatka.

Zaczarowane występy

Obie dziewczyny przyznają, że konkurencja była ogromna. – Poziom był bardzo wysoki, atmosfera niesamowita. W konkursie krajowym śpiewałam w piątek, a w sobotę słuchałam innych uczestników. Po którymś z występów musiałam wyjść, by odetchnąć. Wtedy pojawiły się wątpliwości, że nie wejdę do finału – opowiada Agnieszka, a Natalia dodaje: – Festiwal zgromadził mnóstwo wyjątkowych ludzi. Gdy słuchaliśmy pozostałych uczestników, byliśmy załamani, nie liczyliśmy na żadną nagrodę. Byliśmy oczarowani wieloma występami. – Występ Gabrysi Lenckiej był niesamowity. Wyróżniała się szczególnie. Po tym, jak zaśpiewała, byłam pewna, że to musi być Grand Prix. Teksty miała swoje – fenomenalne, muzyka – znakomita. Byłam pewna jej zwycięstwa – stwierdza Agnieszka Błońska.

Joanna Jaśkowska
Beata Mońka