Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (829) Data wydania: 04.03.08

Oświata przegadana

Wiadomo jak zreformować krzyżanowicką oświatę, ale wiadomo też, że nie ma ku temu woli radnych.

Krzyżanowicka oświata była głównym tematem ubiegłotygodniowej sesji Rady Gminy.

Od lat mówi się tu o potrzebie jej reformy (likwidacji małych szkół w Rudyszwałdzie, Bolesławiu, Owsiszczach, zmniejszeniu liczby gimnazjów bądź utworzeniu jednego dla całej gminy), ale od lat też podjęcie decyzji w tej sprawie jest odkładane na bliżej nieokreśloną przyszłość. Powodów jest kilka. Radni nie chcą podejmować działań, które nie przysporzą im popularności, a nakłady na szkoły i przedszkola, choć coraz wyższe przy spadającej liczbie uczniów i wychowanków, świadczą, jak twierdzą włodarze, o wielkiej trosce o właściwy rozwój najmłodszej generacji.

– Możemy być spokojni. Dopóki gmina nie będzie musiała brać na szkoły kredytu, do tego czasu nic w oświacie się nie zmieni. Bynajmniej do wyborów nie będzie żadnej decyzji – mówił z przekąsem radny Artur Krzykała, który nie kryje, że zmiany są potrzebne, ale muszą uwzględniać dobro dzieci, no i wynikać z konsensusu wójta i radnych. – Albo robimy to razem, albo wcale. Teraz z tą jednomyślnością jest różnie – oświadcza Krzykała. Wtórował mu radny Michał Kura, były przewodniczący Rady Gminy. Jego zdaniem, skoro utrzymuje się sieć szkół w niezmienionym kształcie, to powinny za tym iść remonty. Podniósł też pomysł utworzenia w gminie żłobka.

Radna Maria Riedel z Roszkowa zaproponowała, by zmniejszyć liczbę uczniów pozwalającą na dzielenie oddziałów. Teraz w podstawówce może się to stać, kiedy ich liczba przekroczy 30, w gimnazjum 35. Efekt? Klasy są zbyt liczne a rodzice zaczynają narzekać. Radna chce, by podział był możliwy przy 26 uczniach w podstawówce i 30 w gimnazjach. Wniosek trafi do komisji społecznej i będzie głosowany na kolejnej sesji. Do tego czasu wójt ma obliczyć, ile będzie kosztowała ta zmiana. Doprowadzi bowiem do tworzenia nowych klas i wzrostu nakładów na nauczycieli i obsługę.

Gmina Krzyżanowice ma jedną z bardziej rozbudowanych sieci szkół: cztery samodzielne zespoły szkół ogólnokształcących w Chałupkach, Krzyżanowicach, Tworkowie oraz Bieńkowicach (z filią w Bolesławiu). Do tego SP w Zabełkowie z filią w Rudyszwałdzie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Owiszczach oraz pięć przedszkoli, nie licząc ich oddziałów zamiejscowych. Rokrocznie pożera to coraz więcej pieniędzy, które, jak zaznaczył wójt, można przekazać na inwestycje w infrastrukturę. Leonard Fulneczek podał przykład jednej z polskich gmin, która w ogóle nie utrzymuje przedszkoli, bo zajmują się tym prywatne osoby. Przedszkola krzyżanowickie kosztują rocznie blisko 2 mln zł. – Proszę to traktować jako sygnał, że zmiany są możliwe – zastrzegał wójt, nie chcąc, by jego słowa zostały odczytane jako zamiary organu wykonawczego gminy.

Problemem gminy jest też demografia. W latach 80. rokrocznie rodziło się około dwustu dzieci, dziś około 80-90.

(waw)