Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (806) Data wydania: 25.09.07

Mamy miejsce pracy

On wychowany na gospodarstwie rodziców. Ona lekarz weterynarii. Wybudowali sobie miejsce pracy, bo chcą żyć na oczekiwanym poziomie w Polsce.

Do gospodarstwa Anny i Aleksego Ćmok prowadzi w Bieńkowicach długa polna droga. Z dala od centrum wsi rozpoczęli w 2004 r. budowę największej w okolicy chlewni. Zaryzykowali, bo chcą zarabiać na chleb i wychowywać dzieci w Polsce.

Początkowo prowadzili niewielkie, wielokierunkowe gospodarstwo rodziców. Chwilę mieszkali w Raciborzu. Gdy stali się właścicielami 5 ha ziemi, postanowili ponownie zająć się gospodarstwem. Mieli jednak świadomość, że tradycyjne nie zagwarantuje im oczekiwanego standardu życia. Młodzi i pełni zapału postawili na produkcję trzody chlewnej i w latach 2004–2007  przy pomocy znajomych wybudowali chlewnię. By hodowla była opłacalna i by jak najszybciej spłacić zaciągnięty kredyt, zdecydowali się na produkcję na wielką skalę.

Obecnie mają sto świń, a w roku 2008 zamierzają zakupić kolejne sto loch. – Mamy hybrydowe lochy zarodowe Näima. Są to sprowadzone z Francji lochy wolne od chorób, wydajne i wysokoplenne – tłumaczy Anna Ćmok. – Było wśród naszych doradców wielu sceptyków, że to dziwna, nie zysta rasa. Naszym zdaniem jest jedną z najlepszych. Prosięta  rosną w oczach – opowiada Aleksy Ćmok. Uważa, że Polakom jeszcze daleko do wyhodowania równie dobrego materiału genetycznego jaki posiadają Francuzi czy Duńczycy.

Do prowadzenia produkcji tego gatunku przekonały ich liczne, potwierdzone zalety loch: duża liczba prosiąt, wysoka mleczność, opiekuńczość, mocne nogi, łatwość zaproszeń, wysoka mięsność i smakowitość mięsa.  Dzięki stałemu nadzorowi lekarza weterynarii, którym z wykszatałcenia i doświadczenia jest Anna, problemy zdrowotne świń nie stanowią jako takich niespodzianek. Wymogiem jest by gospodarstwo prowadzone było według ściśle określonych zasad hodowania świń. Nowoczesna i w pełni wyposażona porodówka zapewnia lochom i prosiętom komfortowe warunki. Co trzy tygodnie będzie się w niej rodziło ok. 120 prosiąt. Na ich odbiór już ustawiają się kolejki. Przedstawiciele firm, z którymi współpracują stale monitorują hodowlę i służą radą.  

Choć dni wolne zdarzają się na gospodarstwie rzadko, to praca ze zwierzętami przynosi Annie i Aleksemu satysfakcję. Z dala od zgiełku ulicy obcują wyłącznie z naturą i czują się szczęśliwi. – Nasze osiągnięcia zależą  od własnej, ciężkiej pracy, ale tutaj znaleźliśmy nasz azyl i sposób na życie – mówią Anna i Aleksy Ćmok. Funkcjonowanie nowoczesnych chlewni podpatrywali nie raz za granicą. Tę w Bieńkowicach wybudowali według własnego projektu.  

Basia Staniczek