Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (781) Data wydania: 10.04.07

Nowe życie fugi

Naturalnym wrogiem zapraw do spoinowania płytek ceramicznych jest czas. Po latach fugi bledną, pękają, często pojawia się na nich pleśń. I wtedy już nie zdobią, a szpecą. Skoro jednak płytki nadal wyglądają dobrze, może warto zmienić tylko spoiny?

Starą fugę możemy zastąpić nową, ale wymaga to sporo pracy i zachodu. Wysiłek będzie jednak opłacalny, ponieważ koszt nowej fugi jest niewielki w porównaniu z wydatkiem, związanym z położeniem nowej okładziny ceramicznej.

Początek zawsze taki sam

Najpierw należy dokładnie usunąć stare spoiny, uważając, by nie uszkodzić płytek. Na rynku są dostępne specjalne rylce, ułatwiające tę dość niewdzięczną pracę. Gdy szczeliny są już puste, należy oczyścić je dokładnie z pyłu i resztek starej fugi – w tym celu można posłużyć się odkurzaczem. Gdy wadliwa fuga zostanie już – w całości lub wadliwej części – usunięta, miejsce po niej należy zagruntować emulsją Atlas Uni-Grunt. Impregnat ten zredukuje chłonność podłoża pod nową fugę, a tym samym zagwarantuje prawidłowy przebieg procesu wiązania fugi.

Nowa fuga

Skoro podłoże jest już należycie zagruntowane, można przystąpić do wykonania nowej fugi. W tym celu do odmierzonej ilości wody należy dodać zawartość opakowania zaprawy do fugowania, przestrzegając proporcji określonych przez producenta. Po dokładnym wymieszaniu, ręcznym lub mechanicznym, zaprawa nadaje się do pracy. Wypełniamy nią szczelnie wolne przestrzenie pomiędzy płytkami. W zależności od szerokości tych spoin, można użyć zaprawy do fugowania Atlas wąskiej (od 2 do 6 mm) dostępnej w 40 kolorach, bądź szerokiej (do spoin od 4 do 16 mm) w 7 kolorach.  Na koniec należy koniecznie pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji fug. Przez kilka pierwszych dni trzeba utrzymywać świeże fugi lekko wilgotne, np. poprzez zraszanie lub przemywanie ich powierzchni czystą wodą. Zapewnienie fudze odpowiedniej wilgotności ustrzeże ją przed miejscowymi spękaniami.

Zaprawa samorozlewna

Gdy zachodzi konieczność renowacji fugi pomiędzy płytkami podłogowymi, a zwłaszcza, gdy są to płytki o nieregularnych kształtach (na przykład kamienne) i o dużej powierzchni, do wypełnienia szczelin pomiędzy nimi doskonale nadaje się szara samorozlewna zaprawa do fugowania Atlas. Pracować z nią można na dwa sposoby: wlewając masę za pomocą naczynia z „dzióbkiem” bezpośrednio do spoin albo rozprowadzając ją po powierzchni okładziny za pomocą pacy gumowej, osadzonej na kiju – ten sposób skraca czas pracy zwłaszcza przy fugowaniu dużych powierzchni. Zaprawa ta zalecana jest także w przypadkach, gdy konieczne jest bardzo dokładne wypełnienie spoin pomiędzy płytkami – zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, np. na tarasach. Zaprawą samorozlewną można wypełniać szczeliny o szerokości od 2 aż do 50 mm.

Przywrócić kolor

Jeśli fuga trzyma się dobrze podłoża i płytek, a jedynie jej kolor stracił na atrakcyjności, wystarczy wówczas odnowienie samej barwy. Odpowiedniego rozwiązania dostarcza preparat do renowacji spoin Atlas Fugero. Preparat ten doskonale odświeża przebarwione, zabrudzone oraz wyblakłe spoiny, zarówno w ściennych, jak i podłogowych wykładzinach ceramicznych. Umożliwia też zmianę kolorystyki istniejących fug. Atlas Fugero dostępny jest w trzech kolorach: białym, jasnoszarym oraz jasnobeżowym. Oferowany jest jako gotowy materiał do malowania fug za pomocą pędzelka. Produkt jest bardzo wydajny. Opakowanie 250 ml wystarcza na 15 metrów kwadratowych okładziny z płytek o wymiarach 30x30 cm przy 3 mm szerokości fugi. Nie oznacza to jednak, że w przypadku mniejszych potrzeb znaczna część renowatora się zmarnuje. Do zalet Fugero należy możliwość stopniowego wykorzystywania go przez 24 miesiące od daty produkcji. Renowator ten można wykorzystywać tak wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Jest wysoce wodoodporny.

Grupa atlas
Fot. Atlas