Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (761) Data wydania: 14.11.06

Do naprawy ściany nie trzeba fachowca

EKSPERT RADZI o uszkodzenie ściany nietrudno. Popękany tynk lub gładź, poobijane narożniki, dziury po kołkach, na których niegdyś wisiały obrazy. Wszystkie te usterki można naprawić samodzielnie. Bo nawet do pokrycia ściany gładzią nie trzeba wzywać fachowca.

Jak przy większości prac remontowych, tak i tutaj niezwykle ważne jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Najdroższe farby nie pomogą, gdy ściana nie zostanie oczyszczona, zagruntowana i wyrównana. Jest to najmniej wdzięczny etap prac, ale od staranności jego wykonania zależy końcowy efekt.  

Pęknięcia i ubytki
Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić okolice takiego uszkodzenia. Przez oczyszczenie rozumiemy dokładne oskrobanie – usunięcie farby i wierzchniej warstwy tynku. To sprawi, że pomimo nałożenia gipsu i zatopienia w nim siateczki, powierzchnię ściany nadal będziemy mieć stosunkowo równą – bez żadnych wypukłości, wystających poza jej lico. Do skrobania użyjemy szpachelki. Również szpachelką (jej ostrym końcem), ewentualnie dłutkiem lub śrubokrętem, posłużymy się, poszerzając pęknięcie. To umożliwi nam późniejsze dokładne wypełnienie szczeliny gipsem.

Odsłonięte podłoże gruntujemy emulsją, używając pędzla. Uni-Grunt przeniknie w głąb podłoża, lekko je wzmacniając, a zarazem zmniejszając jego chłonność. Do wypełniania szczeliny Gipsarem MAX przystąpimy, gdy emulsja wyschnie. Żeby wypełnienie było trwałe, masę nakładamy dwuetapowo. Najpierw dokładnie wypełniamy poszerzone pęknięcie. Potem nakładamy warstwę, w której zatopiona zostanie siateczka zbrojąca, zapobiegającą ponownemu pękaniu. Siateczkę tę wciskamy szpachelką w  świeży pas masy gipsowej, tak by pozostawała całkowicie niewidoczna. Gdy stwierdzimy, że gips w pełni wysechł, wstępnie wyrównujemy naprawianą powierzchnię. Większe nierówności zdzieramy szpachelką, do wyrównania zaś posłuży nam papier ścierny gruboziarnisty.

Teraz przychodzi kolej na dziury. Po usunięciu wszystkich elementów, które przeszkadzałyby nam w dalszej naprawie ściany (gwoździe, kołki itp.), przystępujemy do wypełniania otworów. Jeśli w grę wchodzą drobne naprawy, możemy oszczędzić sobie gruntowania Uni-Gruntem. Wystarczy, że w tych miejscach zwilżymy ścianę wodą. Otwory szczelnie wypełniamy, wciskając w nie gips budowlany Gipsar GB.

Ostatni szlif
Nawet jeśli naprawy, których dokonaliśmy, były niewielkie, nie pozostały one bez wpływu na wygląd ściany. Miejsca, gdzie nałożyliśmy gips budowlany, różnią się kolorem od reszty powierzchni. Warto więc całość pomalować. Najpierw jednak całą ścianę należy przeszpachlować gładzią Gipsar Uni. Gładź, przygotowaną według zaleceń producenta, równomiernie nanosimy na powierzchnię za pomocą gładkiej pacy ze stali nierdzewnej. Nakładamy Gipsar pasami, od podłogi ku sufitowi. Nakładaną masę sukcesywnie wygładzamy. Po wyschnięciu usuwamy powstałe nierówności, szlifując ścianę drobnoziarnistym papierem ściernym lub siatką do szlifowania.

Do samego malowania najlepiej przystąpić w dobę po zakończeniu prac gipsowych. Malować możemy dowolnymi farbami. Abyśmy jednak mogli skorzystać w pełni z właściwości gipsu, materiału bardzo dobrze wpływającego na klimat wnętrza, zaleca się zastosowanie farb o dużej paroprzepuszczalności.

Piotr Idzikowski, GRUPA ATLAS