Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (757) Data wydania: 17.10.06

Sylwia Bileńska pokazała kto miał jechać do Pekinu

Brzeźnica w strefie medalowej.
Medale Bileńskiej, Wałkuskiej i Nowaka na najważniejszej dla „Dębu” imprezie w tym roku.
 
Na zawodach w Raciborzu był II trener kadry seniorek Marian Filipowicz (ma też przegląd młodszych grup, bo szkoli juniorki i kadetki). Dwa brązowe medale na ostatnich MŚ to nasz sukces. O braku Sylwii na tej imprezie zadecydowała jej słabsza dyspozycja psychiczna. Ale ona się odnajdzie – zapewniał trener. Parę minut później utytułowana zapaśniczka „Dębu” nie dała żadnych szans swojej rywalce do miejsca w reprezentacji Marcie Podedwornej (pojechała na MŚ w Pekinie). Spiker zawodów określił ten pojedynek „walką zawodów”, a Bileńska nie kryła satysfakcji. Wracam do wysokiej formy. Wszystko zawdzięczam klubowi. Trenerzy podnieśli mnie z dołka, w jaki wpadłam po tym jak nie wzięto mnie do kadry na MŚ. Treningi w klubie są lepsze. Wiem co mam robić na macie. Tu nie stałam tylko ciągle atakowałam. W kadrze było odwrotnie – podkreślała Sylwia. Trener rywalki Ryszard Dynowski z „Agrosu” Żary (wybrany szkoleniowcem roku przez magazyn „Zapaśnik”) starał się bagatelizować wygraną Bileńskiej. Pierwsze koty za płoty, nic się nie stało – stwierdził. Bileńskiej nie chciał oceniać. Na razie jest ode mnie znacznie silniejsza – powiedziała o brzeźniczance M. Podedworna (ma 21 lat). Była to pierwsza walka tych dwóch zapaśniczek.
 
Walkom w Raciborzu przyglądał się rosyjski trener polskiej kadry Oleg Sugako. Brzeźnica słynie z kobiet. Nie wykluczam jednak, że znajdę tu jakiegoś kadrowicza z „Dębu”. Moim celem w kadrze jest wywalczyć pierwszy medal olimpijski w stylu wolnym, na igrzyskach w Pekinie – mówi szkoleniowiec.
 
Był to już szósty wspólny turniej ogólnopolski jaki wzięli na siebie działacze „Dębu” – Hubert Skornia (obecny prezes) i Janusz Gałązka (honorowy). Zaczęli w latach 60–tych, MP robili cztery razy. To ogromny wysiłek. Nie spałem po nocach, bo ciągle przypominały mi się rzeczy, które trzeba pozałatwiać – mówi H. Skornia. Rangę imprezy docenia samorząd wojewódzki – otworzył ją marszałek Marian Jarosz.
 
Złoty medal zdobyła Sylwia Bileńska, a srebrny Arleta Wałkuska. Przed czasem wygrał finał Zbigniew Nowak. Starali się o zwycięstwa również Dawid Solich, Piotr Borowik i Krzysztof Bileński. Ulegli po dobrych walkach (zwłaszcza ten drugi) z czołowymi zapaśnikami stylu klasycznego, którzy tydzień wcześniej zdobywali medale na krajowych mistrzostwach. Bileński był 5, Solich też, a Borowik 8. Drużyna „Dębu” Brzeźnica stanęła na podium, zajmując ogólnie 3 miejsce. W rywalizacji uczestniczyło 33 kluby (130 zapaśników).
 
Dziękujemy arleto
 
Udziałem w tych mistrzostwach skończyli swoje kariery „na serio” zarówno Arleta Wałkuska jak i Zbigniew Nowak. Uważam, że te pięć lat, które spędziłam w Brzeźnicy było bardzo dobrym dla mnie okresem – mówi A. Wałkuska. Reprezentując barwy „Dębu” została piątą zawodniczą Mistrzostw Świata juniorów. Po ukończeniu miejscowej PWSZ podjęła studia magisterskie na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jest tam klub, „Stal”, ale jeszcze nie wiem czy będę kontynuować karierę – twierdzi Wałkuska. Jest związana z siatkarzem Jakubem Dejewskim, też absolwentem PWSZ i byłym graczem AZS „Rafako”, który teraz gra w Krośnie.
 
Zbigniew Nowak, którego cała rodzina to zapaśnicy, nie będzie seniorem, bo go na to nie stać. Musiałbym się całkiem poświęcić sportowi, a muszę przecież z czegoś się utrzymać – mówi. Również ukończył PWSZ.
 
(ma.w)