Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (753) Data wydania: 19.09.06

Sadzawka bez przecieków

Mam w ogrodzie wybetonowaną sadzawkę. Zauważyłem, że woda szybko ucieka do gruntu, więc zapewne zbiornik przecieka. W jaki sposób powinienem uszczelnić go, aby nie przepuszczał wody, pyta pan Jarosław Irzak z Raciborza.
Zanim przystąpi pan do uszczelniania, należy oczyścić ściany oraz dno zbiornika z brudu, luźnych fragmentów i ewentualnie słabo trzymającej się farby. W przypadku widocznych spękań na powierzchni ścian bocznych i dna, trzeba te powierzchnie naprawić i wzmocnić. Spękania poszerzamy i naprawiamy szybkotwardniejącą zaprawą do naprawy podłoży betonowych Atlas Ten 10. Najpierw ubytki pokrywamy warstwą kontaktową, którą stanowi masa przygotowana w proporcjach: 1 kg zaprawy Atlas Ten 10 + 180 ml wody + 90 ml Emulsji Elastycznej Atlas. Po dokładnym wymieszaniu składników, masę kontaktową nanosimy na wilgotne podłoże. Jeżeli warstwa kontaktowa wyschnie, zanim nałożymy na nią warstwę naprawczą z Atlasa Ten 10, wtedy musimy nałożyć ją ponownie. Wymieszaną zaprawę nakładamy na mokrą warstwę kontaktową (mokre na mokre). Zalecana grubość jednej warstwy powinna wynosić od 5 do 30 mm, dlatego w przypadku głębokiego ubytku należy go wypełniać „na raty”, w kilku warstwach. Ubytek dokładnie wypełniamy zaprawą Atlas Ten 10, mocno dociskając ją do podłoża, a następnie wyrównujemy powierzchnię świeżo nałożonej masy do poziomu istniejącej powierzchni.
 
Zwiększamy przyczepność
 
W przypadku, gdy ściany i dno zbiornika są gładkie lub pomalowane dobrze trzymającą się farbą, dla zwiększenia przyczepności materiałów uszczelniających przemalujmy ją podkładem Atlas Cerplast. Zawartość kruszywa w podkładzie nadaje gruntowanej powierzchni chropowatość, która ułatwia układanie kolejnych warstw.
 
W innych przypadkach, całość należy zagruntować emulsją Atlas Uni-Grunt, która dzięki dużej zdolności penetracji, wnika silnie w głąb podłoża powodując jego wzmocnienie i ujednorodnienie parametrów całej gruntowanej powierzchni.
 
Uszczelniamy
 
Po upewnieniu się, że podłoże jest stabilne, możemy zabrać się do uszczelniania. Potrzebna nam będzie do tego wodoszczelna, elastyczna zaprawa cementowa Atlas Woder S, wodoszczelna folia elastyczna Atlas Woder E, systemowe taśmy, narożniki oraz pierścienie uszczelniające w przypadku występowania w zbiorniku kratek ściekowych lub przejść rur instalacyjnych.
 
Prace rozpoczynamy od uszczelnienia wszystkich naroży wewnętrznych zbiornika i ewentualnych drobnych pęknięć podłoża. W tym celu, folię elastyczną Woder E nanosimy gładką pacą stalową na podłoże w narożnikach oraz wzdłuż naprawionych wcześniej spękań. Następnie wtapiamy taśmy uszczelniające Atlas w świeżo rozprowadzoną warstwę folii, a w narożnikach specjalne narożniki uszczelniające. Taśmy i narożniki służą do elastycznego i wodoszczelnego zabezpieczania styku dwóch ścian, ściany z podłogą oraz narożników (styku ścian i dna zbiornika). W przypadku występowania w zbiorniku kratek ściekowych lub przejść rur instalacyjnych, miejsca te należy zaizolować, stosując specjalne systemowe pierścienie uszczelniające.
 
Następnie całą powierzchnię uszczelniamy, nanosząc warstwę zaprawy Atlas Woder S. Pierwszą warstwę zawsze nanosimy pędzlem, kolejne zaś przy pomocy pacy stalowej. Do nałożenia drugiej warstwy możemy przystąpić dopiero w momencie, kiedy pierwsza już stwardniała, ale pozostaje jeszcze wilgotna. W przypadku zbiorników wodnych zaleca się nałożenie zaprawy na grubość 3 mm – jej zużycie wyniesie wtedy około 4,5 kg/m˛. Powierzchnie uszczelnione należy chronić przez około 3 dni przed oddziaływaniem wody pod ciśnieniem.
 
Warstwa Wodera E lub Wodera S nie może pozostać ostateczną warstwą w zbiorniku, gdyż powstałą po związaniu powłokę należy chronić przed uszkodzeniami. Proponuję zatem wykończyć ją, nanosząc tynk lub układając płytki mrozoodporne. Zaprawa do przyklejania płytek powinna być wyrobem mrozo- i wodoodpornym o zwiększonej elastyczności i przyczepności jak np. Atlas Plus.
 
Grzegorz Wincek
GRUPA ATLAS