Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (743) Data wydania: 11.07.06

Wodo, spłyń z tarasu

W domu z niewielkim tarasem naziemnym, z betonową posadzką brak spadku. Chciałbym taras wykończyć płytkami, ale wcześniej muszę mieć spadek. Jak to zrobić? – pyta czytelnik.
Spadek na tarasie jest niezbędny po to, by woda deszczowa nie wlewała się do wnętrza domu, tylko łatwo z niego spływała, nie tworząc kałuż. Spadek powinien przebiegać w kierunku od ściany zewnętrznej, przylegającej do tarasu. Jeżeli taras przylega do dwóch prostopadłych ścian domu, musi mieć spadek w dwóch kierunkach. Wówczas deszcz będzie mógł swobodnie spływać i wsiąkać w ziemię. Jeżeli woda opadowa nie będzie swobodnie odpływać z tarasu, będzie wsiąkać w głąb i niszczyć go. Spadek powinien wynosić około 2 proc. (ok. 2 cm na metr długości). Ponieważ pana posadzka nie ma spadku, możemy uzyskać go, przyklejając glazurę.
 
Zanim zabierzemy się do prac okładzinowych, musimy wykonać hydroizolację podpłytkową. Dostępne są nowoczesne izolacje bezspoinowe (płynne folie i zaprawy uszczelniające). Wraz z systemem taśm, narożników i mankietów uszczelniających tworzą skuteczne systemy izolacji przeciwwodnych.
 
Należy do nich system uszczelnień Atlas Woder E. Wykonanie izolacji daje pełną gwarancję szczelności. Aby dobrze przygotować podłoże, należy zagruntować je emulsją Atlas Uni Grunt. Następnie można już nakładać emulsję Woder E, przynajmniej w dwóch warstwach. Ze względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne, płytki na tarasie muszą być mrozoodporne, nienasiąkliwe i odporne na ścieranie.
 
Na tarasach szerszych niż 3 m należy wykonać dylatacje. Wiadomo, że taras w ciągu roku narażony jest na duże różnice temperatur. Ta oczywistość warunkuje konieczność zastosowania w trakcie budowy tzw. szczelin dylatacyjnych. Ich brak, uniemożliwiający naturalne rozszerzanie się i kurczenie materiałów, z których zbudowany jest taras, spowodowałby spękania poszczególnych warstw. Szczeliny dylatacyjne należy wypełnić masą elastyczną, np. silikonem Atlas Silton S, dostępnym w szerokiej gamie kolorów.
 
(S. Osadziński Grupa Atlas)