Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (740) Data wydania: 20.06.06

Gesty wiele znaczą

12 tureckich uczniów wraz z opiekunami gościła przez 2 tygodnie w Polsce, na zaproszenie Gimnazjum nr 2.
Wizyta związana była z pracami nad projektem językowym pt.”Język ponad legendami” przygotowywanym w ramach programu „Sokrates Comenius”. 12 uczniów G2 i 12 z tureckiego Nigde od września 2005 r. opracowywało multimedialny słownik gestów wykorzystywanych w komunikacji oraz inscenizacje dwóch legend - w języku polskim i tureckim. Zdecydowano się na polską legendę o Smoku Wawelskim i turecką - o Rzymskim Basenie. W prace nad słownikiem korespondencyjnie włączyły się szkoły z Anglii, Belgii i Estonii.
 
8 czerwca w G2 nastąpiło podsumowanie oraz przedstawienie produktów współpracy, zaprezentowano legendy, wystawy oraz zdjęcia. Słownik zostanie wydany za ok. 3 miesiące. Podczas wizyty Turcy mieszkali u swoich polskich kolegów. Wcześniej, w kwietniu, ci ostatni przez 2 tygodnie gościli w Nigde. Koordynatorkami projektu ze strony polskiej są Joanna Bielewicz-Kunc i Gracjana Lutkiewicz. Porozumiewaliśmy się w j. angielskim. Były pewne komplikacje, ale jakoś się dogadaliśmy, chociażby na migi. Poznaliśmy dużo ich gestów - mówią Krzysztof Kostka i Michał Woś, uczniowie G 2. Chłopcy mogą pochwalić się nie tylko znajomością wielu podstawowych zwrotów tureckich np. gule gule to pa pa, potrafią też płynnie wypowiedzieć niektóre połamańce w tym języku. Podstawowym założeniem projektu była integracja międzynarodowa, ale okazało się, że dzięki niemu nawiazały się też bliższe kontakty między ludźmi z tej samej szkoły, z różnych klas, którzy do tej pory się nie znali - mówi Krzysztof Kostka.
 
Realizacja programu Sokrates Comenius była możliwa dzięki refundacji z Agencji Narodowej.
 
(e.Ż)