Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (731) Data wydania: 18.04.06

Dawnych oficyn czar

Racibórz był niegdyś drukarskim sercem Górnego Śląska. Wystarczy wspomnieć oficyny Meyera, Riedingera czy Lindnera. W Muzeum można obejrzeć, co pozostało po tych czasach.
Drukarstwo było przed wojną jednym z ważniejszych sektorów gospodarki Raciborza. Swoje siedziby znaleźli w naszym mieście znamienici wydawcy prasy i książek. Z ich oficyn wychodziły przepiękne pocztówki, wysokiej jakości akcydensy, z gustem wydane dzieła literackie i naukowe. Na całym Śląsku znane były produkty Franza Lindnera czy Reinharda Meyera. Po tym ostatnim, w nieistniejącej już dziś drukarni przy ul. Wojska Polskiego, pozostało sporo maszyn i urządzeń, czcionek i wzorów użytkowych. Z tej spuścizny korzystała potem państwowa drukarnia przy ul. Staszica, zlikwidowana na przełomie XX i XXI w. Z jej zasobów udało się zachować kilkanaście ciekawych eksponatów, dziś pokazywanych na nowej wystawie „Narzędzia porozumienia – druk” w raciborskim Muzeum. Komisarzem ekspozycji jest artysta plastyk Marian Zawisła.
 
Cóż więc obejrzy współczesny bibliofil, nie zdający sobie sprawy, że na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat dokonał się w polskim drukarstwie skok porównywalny z odkryciem czcionki przez Gutenberga? Przede wszystkim odeszły już do lamusa warsztat zecerski, w którym cierpliwy jak mało kto zecer układał z ołowianych czcionek tekst. Dziś czynność tę, i to milion razy szybciej, wykonuje komputer. Znikają klisze drukarskie, zastępowane przez płyty wykonywane techniką cyfrową. Stare maszyny do pisania zastąpiły klawiatury komputerów, pióra ze stalówkami długopisy żelowe. Techniki kamieniodruku, akwaforty, stalorytu i miedziorytu opisywane są już najczęściej w leksykonach historycznych pojęć.
 
Warto więc odwiedzić raciborskie Muzeum, by poczuć ducha przestarzałej już dziś rewolucji zapoczątkowanej w połowie XV w. przez mogunckiego mincerza i drukarza Johanna Gutenberga.
 
(waw)