Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (729) Data wydania: 04.04.06

Lepiej niż reprezentacje

Ogromny sukces stał się udziałem zapaśników MKZ „Unii" Racibórz, którzy stanęli jako drużyna na podium Międzynarodowego Pucharu Polski Kadetów w Kostrzyniu.
Od wielu miesięcy prezes Grzegorz Pieronkiewicz podkreśla, że tak dobrych kadetów jakich ma w składzie raciborski MKZ inne kluby mogą tylko pozazdrościć. Miesiąc temu zdolni młodzieżowcy pokazali, że rządzą w krajowej czołówce, przed tygodniem potwierdzili swoją klasę w międzynarodowym gronie.
 
Obok klubów w kostrzyńskich zawodach uczestniczyły reprezentacje narodowe. Przyjechało ich siedem, wśród nich silne Białoruś i Litwa oraz sprawca największej niespodzianki - Dania, która wygrała imprezę. Co ciekawe, młodzież z Danii trenują dwaj Polacy. Rozmawiałem z nimi. Mają bardzo fajną grupę zdolnej młodzieży. Są duże nakłady finansowe na tamtejsze zapasy i wyniki przychodzą same. Dania ma np. aktualnego wicemistrza świata wśród seniorów - mówi trener w MKZ Ryszard Wolny. W turnieju walczyli też Czesi i Słowacy.
 
Raciborzanie zajęli trzecie miejsce ustępując Duńczykom i Białorusinom, a pokonując cztery inne reprezentacje i wszystkie kluby w Polsce. Działaczy i szkoleniowców „Unii" najbardziej ucieszyło zwycięstwo nad „Agrosem" Żary. Udało nam się to po raz pierwszy. Dotąd ten klub był najlepszy w szkoleniu kadetów - informuje Wolny.
 
„Unia" wystawiła w Kostrzyniu siedmiu zawodników. Trzech przywiozło medale (Zieziulewicz, Kneć i Błoński), dwaj zajęli 5 miejsca (Wolny i Strachota), a dwaj skończyli zawody jako 9 (Chomicki) i 11 (Kudla).
 
Spokojnie było w pierwszych dwóch walkach z Polakiem i Czechem, ciężki był finał z Białorusinem. Przyznaję, że zawaliłem w stójce, ale przy remisie to ja powinienem wygrać po akcjach technicznych, a sędzia źle zinterpretowała przepisy i złoto zabrał rywal - komentuje występ Jacek Kneć, który uważa, że poziom turnieju był wyższy niż przed rokiem.
 
Pierwszą walkę stoczyłem z Kubą Wojewódzkim, ale oczywiście nie tym znanym dziennikarzem. Łatwo go pokonałem. O wejście do finału rywalizowałem z Kamilem, kolegą z klubu. Pierwszą rundę przegrałem 0:3, drugą wygrałem i trzecią też. Walkę o złoto stoczyłem ze Słoweńcem, ale pojedynek był łatwiejszy od tego z Błońskim - mówi o udziale w turnieju jego złoty medalista Wojciech Zieziulewicz. Był to dla niego pierwszy poważny międzynarodowy sprawdzian. Zapaśnik pochodzący ze Zgorzelca uczy się w pierwszej klasie raciborskiego Zespołu Szkół Mechanicznych. Miasto i klub bardzo mu się spodobały.
#nowastrona#
Tym razem zawalczyłem słabo. Wojtek trenuje dłużej ode mnie. On od 10 lat a ja zaledwie od trzech. To przeważyło. Pierwsze walki to przetarcie, naprawdę turniej zaczął się od walki z klubowym kolegą. W pojedynku o trzecie miejsce zwyciężyłem z legionistą, ale on nie był za mocny, przynajmniej dla mnie. To było coś w rodzaju zabawy - uważa Kamil Błoński, który czuje się jednym z czołowych kadetów w kraju, ale przyznaje, że czeka go dużo pracy, by dalszy jego rozwój poszedł we właściwym kierunku.
 
U progu lata odbędzie się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - kolejna impreza centralna, na którą wybierają się unici. Zamiar jest jeden - wygrać tam klasyfikację klubową. Najlepsi na tej imprezie zostaną powołani do kadry narodowej i pojadą na Mistrzostwa Europy i Świata kadetów. W ubiegłym roku w obu zawodach najwyższej rangi uczestniczył Jacek Kneć. Pochodzący z Katowic zapaśnik na dobre związał się z raciborskim MKZ. Mieszka w klubowym hotelu, uczy się w Zespole Szkół Mechanicznych. Podobnie jak inni medaliści zawodów w Kostrzyniu - Wojciech Zieziulewicz i Kamil Błoński. Kneć wygrał Puchar Polski kadetów zorganizowany na początku marca w Raciborzu. Powinien zwyciężyć też w Kostrzyniu, ale złoto odebrała mu błędna decyzja doświadczonej sędzi Kitowskiej, która remisową walkę rostrzygnęła na korzyść rywala unity. Skrytykował ją m.in. szef sędziów w PZZ Andrzej Supron. Działacze „Unii" wystosowali pismo do władz związku, prosząc o sprawiedliwą decyzję.
 
Mamy fajną grupę. Udało mi się dotrzeć do chłopaków. Jak? Sam nie wiem. Jestem dla nich autorytetem. Korzystam z doświadczeń, których nabrałem w pracy z czterema świetnymi trenerami - wyjaśnia R. Wolny. Zwraca uwagę na rosnącą przewagę unitów w najcięższej wadze. Od Błońskiego i Zieziulewicza w kraju nie ma lepszych. Szkoda, że tylko jeden z pojedzie na ME i MŚ. Na razie jest między nimi remis, co tylko służy rywalizacji. Na razie są na równym poziomie, ale z biegiem czasu jeden wyprzedzi drugiego. Może będzie tak, że będą walczyć w różnych kategoriach, bo Błoński bardzo dobrze sobie radzi wśród juniorów w kraju - mówi o swoich podopiecznych Ryszard Wolny, który gdy był w ich wieku miał na koncie tytuł Mistrza Europy. Ze swoimi chłopakami chce bić się o Igrzyska Olimpijskie. Bardziej te w Londynie, niż pekińskie.
 
Przed Olimpiadą Młodzieży kadetów z „Unii" czekają jeszcze starty na imprezach wojewódzkich.
 
(ma.w)