Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (667) Data wydania: 25.01.05

Ślub na migi

Dwa śluby odbyły się w Zakładzie Karnym, zaś jedno z udziałem tłumacza języka migowego. Jaki był miniony rok w raciborskim USC? W tym numerze zdradzamy mało znane tajniki pracy tej szacownej instytucji.

Początek roku skłania do podsumowań. Również Urząd Stanu Cywilnego sporządził już swoje doroczne statystyki. Zaglądając w nie można wysnuć wiele interesujących wniosków. Przytaczamy więc nieco ciekawostek.
Jest nas więcej

W ubiegłym roku urodziło się więcej raciborzan, niż w 2003. Z danych Biura Ewidencji Ludności UM wynika, że przybyło 519 dzieci. Zmarło natomiast 475 osób, mniej niż rok wcześniej, kiedy odnotowano 560 zgonów.
Na świat przyszło nieznacznie więcej chłopców - przeliczając na procenty 50,28, dziewczynek zaś 49,72 proc. Były wśród nich trzy pary bliźniąt i jedne trojaczki. Rodzice najchętniej nadawali imiona chłopcom: Kacper, Szymon, Jakub, Michał i Mateusz; dziewczynkom: Julia, Wiktoria, Natalia, Paulina, Oliwia, Patrycja. Imiona nadawane jednorazowo, to: Bruno, Cyryl, Florian, Jonatan, Pascal oraz Alena, Pola, Chinelo, Sybilla.
Najpopularniejszym imieniem w województwie śląskim, zgodnie z informacją GUS-u, jest Anna. Nosi je 120 tys. kobie. W następnej kolejności - Maria (90 tys.) i Barbara (73 tys.). Jeśli chodzi o mężczyzn - Andrzej (79 tys.), Piotr (77 tys.) i Jan (76 tys.).

Wzrasta liczba dzieci urodzonych w wolnych związkach. W zeszłym roku USC sporządził 117 oświadczeń o uznaniu dziecka przez ojca. W 2003 r. - 94. Takie oświadczenie można złożyć przed kierownikiem USC dowolnie wybranym w kraju lub w sądzie rodzinnym.
W Maroku i... Zakładzie Karnym

Konkordat wszedł w życie 15 listopada 1998 r., po podpisaniu umowy między Polską a Stolicą Apostolską. Pierwszy ślub konkordatowy w Raciborzu zawarty został 26 grudnia tego samego roku w kościele p.w. WNMP. Do końca 2004 r. zawarło go 1121 par. W ubiegłym roku było ich 168, co stanowi 60 proc. ślubów, pozostałe 40 proc. to śluby cywilne.

Dobrze, że można wybrać ślub konkordatowy, ponieważ zawarcie ślubu cywilnego było wcześniej podyktowane prawną koniecznością i traktowane jako zwykła rejestracja. Obecnie śluby zawierane w USC wiążą się z większym przeżyciem, gdyż taka ceremonia jest dobrowolnie wybierana przez młode pary, często także w sytuacjach, kiedy nie ma przeszkód do otrzymania ślubu kościelnego - mówi Beata Bańczyk, kierownik USC w Raciborzu.

W ubiegłym roku USC sporządził 350 aktów małżeństwa, z czego 168 to konkordatowe, 112 cywilne, 70 - zawarte za granicą, ale wpisane do polskiej księgi małżeństw. Raciborzanie chętnie związują się węzłem małżeńskim z obywatelami Niemiec. Poślubili także obywateli Ukrainy, Słowacji i Chorwacji. Dwa śluby odbyły się w Zakładzie Karnym, zaś jedno z udziałem tłumacza języka migowego. Liczba małżeństw konkordatowych jak i cywilnych utrzymywała się w ubiegłym roku się na poziomie podobnym jak w 2003 r.

Mieszkańcy Raciborza nadal decydują się na zawarcie związku małżeńskiego z obcokrajowcem za granicą: w Niemczech, Holandii, Czechach, Rosji, a nawet w Maroku, RPA, Jordanii i Algierii.

 W zeszłym roku USC uhonorował na siedmiu uroczystościach 34 pary z 50-letnim stażem medalami za długoletnie pożycie małżeńskie.

Niestety, panuje tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o rozwody. W 2003 r. było ich 72 i 5 separacji. W 2004 r. już 126 i 7 separacji. Cztery osoby po rozwodzie wróciły do nazwiska noszonego przed ślubem.
Mrówcza praca urzędnika

W 2004 r. urzędnicy raciborskiego USC rozpatrzyli prawie 8 tys. podań osób prywatnych i 800 podań sądów, instytucji i innych urzędów. Wydali 15 tys. odpisów skróconych z ksiąg USC.

Ewa Halewska