Wtorek, 13 kwietnia 2021

imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina

RSS

Próba generalna

21.12.2004 00:00
Od tego roku szkolnego wszyscy maturzyści zdawać już będą egzamin dojrzałości w nowej formie. Do lamusa odeszły wypisywane na tablicy tematy. Teraz uczniowie otrzymają kilkustronicowy arkusz egzaminacyjny, w którym pisemne wypracowanie będzie tylko jednym z poleceń. W połowie grudnia w województwie śląskim odbyły się matury próbne z języka polskiego, obcego oraz wybranego przedmiotu.
Forma jest nowoczesna, tematy ciekawe i pomysłowe, dające możliwość wykazania się wiedzą. Prace nie są jeszcze sprawdzone, więc nie wiem, jak młodzież sobie z nimi poradziła - powiedział nam Leszek Wyrzykowski, dyrektor raciborskiego II LO. Jednak rozwiązanie tego typu zadań wymaga wcześniejszego dostępu do odpowiednich pomocy naukowych. Szkoła powinna dysponować kompletnie wyposażonymi pracowniami przedmiotowymi, gdzie uczeń będzie mógł zdobyte umiejętności wyćwiczyć. Przypuszczam, że ci, którzy układali maturalne zestawy nie do końca mają świadomość realiów, w jakich funkcjonują polskie szkoły. Obawiam się, że nie każda placówka dysponuje choćby portretami polskich królów, których np: maturzyści będą musieli rozpoznać i przyporządkować im konkretne wydarzenia, lub też odpowiednio wyposażoną pracownią chemiczną, fizyczną czy informatyczną - zastrzegł dyrektor.
 
W II LO do matury próbnej przystąpiły 283 osoby. Najwięcej z nich jako drugi przedmiot pisemny wybrało matematykę (72), na drugim miejscu była historia (57), następnie biologia (54)  WOS (28). Angielski  jako język obcy wybrało 207 osób. 2 grudnia odbyły się egzaminy próbne z historii sztuki. W II LO przystąpiły do nich dwie osoby.
 
Zestawy z każdego pisemnego przedmiotu zawierały szereg zadań, np: z geografii na 32 pytania 12 dotyczyło załączonej do arkuszu egzaminacyjnej mapki. Matura z jęz. polskiego składała się z dwóch części: testującej umiejętność rozumienia czytanego tekstu i krótkiego wypracowania na jeden z dwóch podanych tematów.  Czy próba wypadła pomyślnie, okaże się po Nowym Roku, bo choć egzamin w całym województwie odbył się w tym samym czasie, to termin ogłoszenia wyników leży już w gestii szkół.

(Adk)
  • Numer: 5253 (662/663)
  • Data wydania: 21.12.04