Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Badań nie będzie

02.11.2004 00:00
Raciborski szpital nie został zakwalifikowany do przeprowadzania - finansowanych przez centralę Narodowego Funduszu Zdrowia - badań mammograficznych.
Przypomnijmy, że szpitale wykonujące badania wybierane są w drodze konkursu. Regulamin pierwszego ustaliła centrala Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapisano w nim, że o pieniądze mogą się starać jedynie szpitale, które w poprzedniej edycji programu wykonały minimum trzy tysiące badań. Jako że większość robiła zwykle mniej, więc o kontrakt nie mogła się starać.
 
Pierwszy konkurs wygrały więc cztery duże ośrodki, m.in. Centrum Onkologii w Gliwicach. Żaden nie był w stanie wykonać kontraktu. Raz, że trudno byłoby skłonić pacjentki do podróżowania do Gliwic, Katowic, Zabrza czy Rudy Śląskiej; dwa, że rozliczenie musi nastąpić do grudnia, a więc czasu na rozgłoszenie akcji jest jak na lekarstwo. Lekarze na Śląsku nie mają wątpliwości, że pieniądze miały zostać niewykorzystane, trafić z powrotem do Warszawy, a stamtąd do mazowieckich klinik.
 
Ogłoszono więc drugi konkurs, ale ku zaskoczeniu wielu szpitali znikł próg trzech tysięcy badań, a podniesiono wymogi sprzętowe. Efekt? Kolejny raz zdyskwalifikowano wiele placówek, w tym raciborską, której mammograf zakupiło kilka lat temu samo ministerstwo zdrowia, by móc wykonywać na nim badania przesiewowe wśród kobiet. Zaliczany jest do najnowocześniejszych urządzeń.
 
W 2003 r. szpital wykonał tysiąc badań mammograficznych. Teraz nie zrobi żadnego, a kobiety z Raciborza i okolic mogą skorzystać z badań w innych miastach. Są to darmowe badania dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które nie robiły ich w ciągu ostatnich dwóch lat. Nie trzeba mieć skierowania. Warunkiem jest jedynie telefoniczne umówienie wizyty.
 

 

Ostatecznie wyniki konkursu będzie można znaleźć na stronie: http://www.nfz-katowice.pl/ w dziale „wyniki konkursów”.

(waw)

 

  • Numer: 45 (655)
  • Data wydania: 02.11.04