Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (599) Data wydania: 01.10.03

Ekologia w wydaniu średniowiecznym

Kolejny już raz odbyły się dymarki rudzkie. Impreza tym razem miała ogromną frekwencję, bo pierwszy raz zorganizowano ją w dzień powszedni. Wytop żelaza na cysterską modłę oglądały setki dzieci i młodzieży z powiatów raciborskiego i rybnickiego.
Dymarki to impreza, którą od kilku lat organizuje Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” a obecnie rudzki oddział Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w swoim ośrodku edukacyjnym przy ul. Raciborskiej (szpitalik dr. Rogera). Początkowo był to jedynie pokaz wytopu żelaza. Przy ośrodku stworzono replikę cysterskiej kuźnicy z małym piecem, w którym można stopić rudę i otrzymać żelazo, w taki sam sposób, jak czynili to niegdyś cystersi z rudzkiego klasztoru. Bracia prowadzili na swoim terenie gospodarkę wydobywczą i hutniczą.

Obecnie dymarki to już nie tylko pokaz średniowiecznego hutnictwa, lecz również festyn edukacyjny, podczas którego prezentowane są wszystkie dziedziny klasztornej gospodarki. Wszystko pomyślano tak, by ukazać młodzieży ekologiczne oblicze działań białych mnichów. By jak najwięcej uczniów mogło skorzystać z oferty, dymarki po raz pierwszy zorganizowano w tygodniu, a nie jak poprzednio w soboty i niedziele. Zadbano też o nietypowy sposób edukacji; młodzież zamiast jedynie przyglądać się wytopowi miała wykonywać zadania i zdobywać różne specjalności.

Owe zadania to np. wyciągnięcie ryby ze stawu, identyfikacja gatunków ryb i drzew, praca przy miechu dymarki, przejście przez tor przeszkód z tacą owoców, ułożenie zdania zawierającego minimum trzy słowa z rozsypanych wyrazów napisanych „gotykiem”, czy zbudowanie łuku cysterskiego. Dzięki temu przekazano wiedzę na temat średniowiecznej architektury, starych bibliotek i skryptoriów, produkcji wina i piwa, wytopu żelaza czy hutnictwa szkła oraz - co z punktu widzenia ekologii jest istotne - racjonalnej gospodarki leśnej i rybnej.

Organizatorzy już teraz zapraszają za rok na kolejne dymarki. Do tego czasu można skorzystać z oferty ośrodka edukacyjnego rudzkiego oddziału ZPKWŚ. W ramach stałej rozbudowy bazy dydaktycznej powstały tu cztery główne ekspozycje zajmujące w sumie cztery duże pomieszczenia i kilka mniejszych o łącznej powierzchni 187 m kw. Służą one prezentacji trzech głównych zagadnień: przyrody, historii oraz prehistorii Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.

(w)