Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (599) Data wydania: 01.10.03

Kiedy trzeba płacić za zmianę OFE

Czytelniczka pisze, że w sierpniu ubiegłego roku zmieniła fundusz emerytalny na inny. Mimo że od daty zapisania się do OFE minęły już ponad dwa lata, fundusz pobrał opłatę za zmianę. Czy postąpił zgodnie z prawem, skoro powszechnie wiadomo, że po dwóch latach można zmieniać OFE bez opłat?
Tak. Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. nr 139, poz. 934 z późn. zm.) daje możliwość pobierania opłaty z rachunków uczestników OFE w momencie, kiedy zdecydują się oni zmienić swój fundusz na inny. Artykuł 134 ust. 1 i 2 tej ustawy mówi o potrąceniu z konta uczestnika, w momencie dokonywania wypłaty transferowej dwóch kwot. Jedna zależna jest od stażu członkowskiego (nie można jej pobrać po 24 miesiącach uczestnictwa w OFE), druga to równowartości 4 proc. kwoty najniższego wynagrodzenia, niezależnie od tej pierwszej. Jednak o pobraniu przez dotychczasowy OFE pierwszej opłaty za wypisanie się nie decyduje - jak powszechnie się uważa - moment przystąpienia do funduszu, ale moment pierwszej operacji na rachunku. Zatem jeżeli przystąpiła pani do funduszu w marcu 2000 r., a pierwsza składka na pani konto wpłynęła - powiedzmy - w grudniu, to dopiero po 24 miesiącach od tej daty (czyli w grudniu 2002 r., a nie już w marcu) była pani zwolniona z tej opłaty.

Drugą opłatą, jaką płaci osoba, która zdecyduje się zmienić fundusz, jest opłata manipulacyjna. Jest ona uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia - to 4 proc. tej kwoty. Obecnie wynosi ona 30,40 zł. Aby fundusz mógł ją pobierać, musi mieć odpowiedni zapis w swoim statucie. Stąd mogła pani zapłacić opłatę za zmianę funduszu mimo upływu dwóch lat od daty zapisania się do OFE. Jej wysokość uzależniona była jednak przede wszystkim od tego, kiedy na pani rachunku odbyła się pierwsza operacja. Można to sprawdzić na wyciągach, które przysyłają fundusze, lub telefonicznie. Warto dodać, że w wyniku ostatnio uchwalonej przez Sejm nowelizacji wspomnianej ustawy już niedługo opłata za zamianę OFE nie będzie, jak dotychczas, uszczuplać kapitału emerytalnego. Klient będzie musiał ją zapłacić z własnej kieszeni.

Bartosz Marczuk
 „Gazeta Prawna”