Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (595) Data wydania: 03.09.03

Upamiętnili bliskich

Po wielu latach starań miejscowego koła mniejszości DFK pomnik ofiar dwóch wojen, ulokowany przy kościele w Tworkowie, znów stoi. „Ora et labora pro pace” wyryte na jego monumencie odwołuje się do przyszłości.
W Tworkowie już stał niewielki pomnik w latach przedwojennych. Poświęcony był pamięci poległych mieszkańców tej miejscowości. Po II wojnie św., kiedy władze bardzo niechętnie patrzyły na wszelkie przejawy odrębności, pomników ku czci poległych nie można było już odnawiać. Niemieckie napisy i nazwiska likwidowano, a władze pilnowały, aby nikomu nie przychodziło do głowy wspominać o obeliskach.

W latach 90. miejscowe koło DFK zaczęło się starać o renowację pomnika i umieszczenie na nim napisu upamiętniającego poległych w czasie dwóch wojen. Największe starania w tym względzie przedsięwzięli Ernestyna i Józef Rossowie. Koło DFK jako pierwsze uzyskało nową siedzibę - z pomnikiem sprawa była trudniejsza. Nie szło to jednak najłatwiej, ponieważ administracja odpowiedzialna za wydanie zezwolenia nie śpieszyła się zbytnio. Wciąż okazywało się, że trzeba wypełniać nowe wymogi i preteksty do przeciągania zgody na odbudowę. Trwały przepychanki i korespondencje pomiędzy Warszawą, władzami wojewódzkimi w Katowicach a Raciborzem. Biurokracja rządziła się swoimi prawami. Członkowie koła szukali pomocy we wszystkich możliwych instytucjach, strawili sporo czasu i pieniędzy - ale w końcu zgodę udało się im uzyskać. Inicjatorem postawienia pomnika był przed laty doktor Rudy, część funduszy miejscowe koło uzyskało dzięki pomocy Towarzystwa Wspomagania Mniejszości Niemieckiej w Polsce z siedzibą w Bonn.

Kilka tygodni temu pomnik został poświęcony pamięci 220 mieszkańców wsi, zaginionych i poległych na frontach oraz w różnych innych wojennych zdarzeniach. Prace nad samym pomnikiem trwały ponad rok. Granitowy czarny cokół stanął koło kościoła - wykonał go Piotr Tkocz. Napisy pod krzyżem upamiętniają kilkudziesięciu mieszkańców, którzy stracili życie w czasie wojny - wymienia się ich nazwiska. Wielu z nich zginęło na Wschodzie, a ich miejsca spoczynku nie są w ogóle znane. Na uroczystość zjechało wielu gości, także z zagranicy.

(sem)