Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (579) Data wydania: 14.05.03

Gimnazjalny festiwal nauki

Gimnazjum nr 2 w Raciborzu wraz z sześcioma tysiącami szkół w Polsce przystąpiło do akcji „Szkoła z klasą”. W jej ramach, 26 kwietnia, odbył się „Festiwal Nauki”.
Impreza skierowana była do uczniów klas pierwszych i drugich oraz zaproszonych gości - obserwatorów z innych szkół. Organizatorami byli nauczyciele przedmiotów przyrodniczych, panie: Bogumiła Bąk, Grażyna Baran, Ewa Nizio i Klaudia Łyko, a koordynatorem całego projektu Lidia Kutrowska.

Pracownie zamieniły się w prawdziwe laboratoria naukowe, gdzie uczniowie mogli obejrzeć bądź samodzielnie wykonać szereg niezwykłych eksperymentów - mówi B. Bąk.

W pracowni chemicznej, jak informuje L. Kutrowska, w spektaklu edukacyjnym pt. „Magia chemii” obserwatorzy mogli oglądać popisy uczniów klasy I a, którzy wcielili się w postacie alchemików, wykonujących tajemne sztuczki wśród nich: „wywoływanie ducha” czy samozapłon prowadzące w końcu do otrzymania srebra. Magicy zmieniali zabarwienia cieczy, płomienia, hodowali w probówkach kolorowe rośliny oraz odczytywali niewidzialne pismo.

„Wszystko pochodzi z wody i wszystko do niej powróci” - ta maksyma Talesa z Miletu królowała w pracowni biologicznej. Młodzi nau-kowcy z I F wspierani przez B. Bąk postanowili zaprezentować jej cudowne właściwości z czysto naukowym zacięciem. Na tę okazję zmieniono wystrój klasopracowni, aby z każdego zakątka „kapała” wszechobecna woda. Młodzież skorzystała z wielu źródeł przygotowując informacje i ciekawostki do wykonania plakatów, posterów i doświadczeń. Nie zabrakło przykładów praktycznego wykorzystania właściwości cieczy np. w hamulcach. Jak zachowuje się olej wylany do wody i co może spotkać ptaki w takiej zanieczyszczonej wodzie? Jak można zmienić napięcie powierzchniowe wody i dlaczego woda sama „wchodzi” do naczynia? Zbudowano na tę okazję oczyszczalnię, aby wyjaśnić w jaki sposób oczyszcza się woda przenikająca przez warstwy gleby. Na te i wiele jeszcze innych interesujących pytań znaleźli odpowiedź uczniowie, odwiedzający naszą pracownię. Chętni uczniowie, którzy zaangażowali się w zabawę mogli uczestniczyć w konkursie o „Błękitną kropelkę” - relacjonuje B. Bąk.

Dla uczniów klas drugich, pod okiem G. Baran, przygotowano konkurs fizyczny: „Z fizyką za pan brat”. Miał on formę teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Uczniowie odpowiadali na pytania jakościowe i problemowe z fizyki i astronomii.
 Bardzo ciekawy projekt pt. „Ciekawe Jajo” przygotowała E. Nizio ze swoimi podopiecznymi z II F. W trakcie zajęć odbył się konkurs międzyklasowy o „Złote Jajo”, w którym zadanie zespołów klasowych polegało na wykonaniu szeregu zadań, np. „nauczyć jajko pływać”, rozpoznać jajko gotowane od surowego bez rozbijania skorupki, oraz z kolekcji zgromadzonych jaj przyporządkować jajo do poszczególnych gatunków. Największe zainteresowanie wzbudziło olbrzymie jajo strusie.

Festiwal nauki wymagał sporo przygotowań ze strony nauczycieli i uczniów, warto było jednak poświęcić ten czas widząc ogromne zainteresowanie uczniów, chęć udziału w eksperymentach oraz łatwość przyswajania trudnych zagadnień w krótkim czasie. Takie spotkanie nauki z zabawą wpisze się na stałe w kalendarium szkolnych imprez, a my chętnie podzielimy się swoimi doświadczeniami z zainteresowanymi - zapowiada dyrektor G 2, Ludmiła Nowacka.

(r)