Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (575) Data wydania: 16.04.03

W zgodzie z naturą leczenie i profilaktyka narządu ruchu

Pierwszy rok życia - rozwój raczkowania
Przedstawianie poszczególnych funkcji rozwoju w pierwszym roku życia rozpoczniemy od ruchu: raczkowania, a później siadania i chodzenia.

Rozwój raczkowania to nic innego jak stopniowe podnoszenie się z położenia na brzuchu do skoordynowanego poruszania na czworakach. U noworodka ogólna pozycja zgięciowa jest normą. Ramiona są zgięte, dłonie zaciśnięte w piąstki, a kolana podciągnięte pod brzuch. Noworodek obraca głowę na boki, a czasami jest w stanie unieść ją na chwilę. W drugim miesiącu dziecko powinno utrzymać głowę w pozycji środkowej na brzuchu przez ponad dziesięć sekund. Niemowlę potrzebuje około trzech miesięcy, aby nauczyć się prosto utrzymać głowę przez kilka minut w pozycji na brzuchu i pewnego przy tym podparcia na przedramionach. Półroczne niemowlę opiera się już dowolnie długo na wyprostowanych ramionach, a dłonie powinny być częściowo lub całkowicie otwarte. Około dziewiątego miesiąca następuje z reguły krótki okres pełzania, kiedy to dziecko osiąga możliwość samodzielnego i ukierunkowanego poruszania się. Wkrótce dziecko zauważa, że może się również podpierać na kolanach, a że z natury dzieci są bardzo ruchliwe, będzie kołysać się na nich. Dzięki temu pewnego dnia uda mu się przesunąć do przodu rękę lub nogę, a po wielu dniach wytężonego treningu nadejdzie ten dzień, w którym będziemy mogli powiedzieć, że nasze dziecko już raczkuje.

Po etapie raczkowania następuje rozwój umiejętności siadania. Głowa noworodka w położeniu na plecach opada na bok. Dopiero po kilku tygodniach jest ono w stanie utrzymać ją dłużej pośrodku. Jeśli dziecko w pierwszych trzech miesiącach spróbujemy podciągnąć za ramiona do pozycji siedzącej, jego głowa opada jeszcze do tyłu. Pod koniec pierwszego kwartału będzie ono w stanie w pozycji siedzącej utrzymać głowę prosto przez ponad pół minuty. W miarę zwiększania się siły mięśni szyi głowa jest coraz bardziej podnoszona w przedłużeniu kręgosłupa, gdy niemowlę dźwigane jest do pozycji siedzącej. W szóstym miesiącu dziecko powinno już prawidłowo utrzymywać głowę. Zdolność  prawidłowego siadania zakłada opanowanie trzech zasadniczych funkcji: prostego trzymania głowy, które omówiliśmy wcześniej, zginania bioder i aktywnego obrotu tułowiem. Zwróćmy teraz uwagę na ruch bioder, a można go najlepiej zaobserwować kiedy dziecko leży na plecach Wymachuje nóżkami. Zdrowe niemowlę od urodzenia wymachuje obiema nóżkami nie preferując żadnej ze stron. W szóstym miesiącu ruchy są już tak obszerne, że dziecko może już chwytać własnymi rączkami kolana i stopy. Trzecim niezbędnym warunkiem opanowania pozycji siedzącej jest wykształcenie umiejętności obrotu tułowia. Niemowlę zaczyna obracać się bez niczyjej pomocy z pleców na brzuch. Opanowanie tych trzech funkcji: utrzymania głowy, zginania bioder i obrotu ciałem  jest niezbędne dla osiągnięcia pozycji siedzącej. Dziecko doskonale opanowuje pozycję około dziesiątego miesiąca. Po tym czasie siedzi już pewnie w lekkim rozkroku, z wyciągniętymi nogami, wyprostowanym tułowiem i prostymi plecami.

Marek Sroka
współpracownik Centrum Terapii Manualnej dr A. Rakowskiego, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej