Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Fundacja św. Mikołaja wsparła szkołę w Rudach. Przyznano pieniądze na integrację dzieci z Polski i Ukarany

Współpraca Szkoły Podstawowej w Rudach z Fundacją św. Mikołaja w Warszawie trwa już kilka lat. Dotychczas opierała się głównie na współfinansowaniu uczniom szkoły stypendiów oraz wsparciu przy nauczaniu zdalnym.

Fundacja św. Mikołaja wsparła szkołę w Rudach. Przyznano pieniądze na integrację dzieci z Polski i Ukarany
Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Rudach (gm. Kuźnia Raciborska)

1 z 44 wniosków

Obecnie w sytuacji wojny w Ukrainie fundacja uruchomiła dla szkół oraz innych instytucji możliwość składania projektów dotyczących pomocy edukacyjnej i psychologicznej dla dzieci uchodźców. Wniosek złożony przez Szkołę Podstawową w Rudach spotkał się z akceptacją komisji oceniającej.

- Sukces cieszy tym bardziej, że do dofinansowania wybrano zaledwie 44 spośród 530 złożonych wniosków - podkreślają w placówce.

Projekt, którego budżet to kwota 25 tys. zł, zakłada przede wszystkim integrację dzieci z Ukrainy z polskimi rówieśnikami oraz wsparcie psychologiczne. Zaplanowane są m.in. wspólne wycieczki uczniów oraz zatrudnienie psychologa, który obejmie swoim wsparciem zarówno dzieci ze szkoły w Rudach jak i Kuźni Raciborskiej.

Paczki na Wielkanoc

- O powodzeniu projektu z całą pewnością zdecydowała jego treść i zaplanowane zadania, ale można podejrzewać, że na pozytywną decyzję fundacji miał także wpływ nie tak dawno organizowany kiermasz wielkanocny, z którego dochód został przeznaczony na dwa cele charytatywne związane z pomocą dzieciom uchodźców - uważają w placówce.

Wówczas szkolna rada rodziców postawiła sobie za cel zebranie pieniędzy na zakup paczek świątecznych dla wszystkich dzieci z Ukrainy przebywających na terenie gminy. W dwa dni poprzedzające prawosławną Wielkanoc ponad setka dzieci z Ukrainy przebywająca na terenie gminy otrzymała paczki ze słodyczami. Z kolei uczniowie wolontariusze realizujący w ramach programu fundacji projekt pomocowy "Granie w pomaganie" gromadzili w czasie kiermaszu środki finansowe, które zostały przekazane do fundacji na pomoc psychologiczną dla dzieci, które przeżyły i przeżywają traumę związaną z sytuacją wojny i odosobnienia.

- Warto podkreślić, że impreza ta została wsparta przez bardzo wiele osób i instytucji z terenu całej gminy. Naszą szkołę wsparły m.in. Stare Opactwo w Rudach, parafia Rudy, gmina Kuźnia Raciborska, szkoła w Kuźni, przedszkola naszej gminy oraz wiele bezimiennych osób, które odwiedziły kiermasz, a także wpłaciły kwotę wsparcia na fundusz rady rodziców. Te wspólne działania pozwoliły na realizację kiermaszu, który z całą pewnością można zaliczyć do wyjątkowo udanych imprez - mówią w rudzkiej szkole.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].