Wtorek, 12 listopada 2019

imieniny: Renaty, Witolda, Czcibora

RSS

Papież zapozna się z przypadkiem skazanego proboszcza z Wojnowic

07.03.2019 19:00 | 0 komentarzy | acz

W raporcie Fundacji "Nie lękajcie się" wspomniano o byłym proboszczu parafii w Wojnowicach, który "Po wyroku został przeniesiony do klasztoru i dalej odprawiał msze w pobliskiej parafii i uczestniczył w życiu religijnym w Kamieniu Śląskim".

Papież zapozna się z przypadkiem skazanego proboszcza z Wojnowic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

20 lutego w Watykanie fundacja Nie Lękajcie Się przekazała papieżowi raport dotyczący pedofilii w polskim Kościele. Znajduje się w nim lista 24 hierarchów, którzy „ukrywali lub przenosili księży-sprawców”. Papież zapewnił, że zapozna się z raportem. Dlaczego o tym piszemy? W raporcie został wspomniany przypadek katechety i proboszcza Krzysztofa K., który wykorzystał niepełnosprawną uczennicę.

„Ksiądz proboszcz i katecheta Krzysztof K. w 2017 roku został skazany na rok i 6 miesięcy za wykorzystanie seksualne głuchoniemej uczennicy. Wyrok został zawieszony na 3 lata. Duchowny w rozmowach z dziewczyną uzasadniał stosunki seksualne „pokutą i zabraniał o nich mówić”, powołując się na tajemnicę spowiedzi. Po wyroku został przeniesiony do klasztoru i dalej odprawiał msze w pobliskiej parafii i uczestniczył w życiu religijnym w Kamieniu Śląskim” - czytamy w raporcie.

Fundacja Nie Lękajcie Się domaga się od Episkopatu: „stworzenia niezależnej od Kościoła Katolickiego komisji, która zajmie się przeanalizowaniem skali kościelnej pedofilii w Polsce i wypracuje rozwiązania chroniące dzieci w przyszłości; zniesienia przedawnień przestępstw seksualnych; pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców i przełożonych, kryjących ich działania oraz Kościoła katolickiego jako instytucji; wykluczenia ze stanu kapłańskiego sprawców przestępstw seksualnych wobec dzieci oraz kryjących ich zwierzchników; zapewnienia ofiarom pełnego wglądu w akta dotyczących ich procesów kanonicznych”.

(acz)

fot. arch. Nowiny.pl/wikipedia.org (Casa Rosada, licencja: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)