Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Przedsiębiorcy jutra – pomysłowi i bez kompleksów

29.12.2018 13:00 | 0 komentarzy | żet

Młodzi mieszkańcy powiatu raciborskiego zadziwiają świeżym spojrzeniem na rzeczywistość. Niektórzy z nich mają biznesowe pomysły, na które nie wpadł nikt poza nimi. Przekonaliśmy się o tym uczestnicząc w finale Szkoły Młodych Przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy jutra – pomysłowi i bez kompleksów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wracamy do zorganizowanego w połowie miesiąca finał Szkoły Młodych Przedsiębiorców, czyli projektu sfinansowanego ze środków powiatu raciborskiego oraz Narodowego Banku Polskiego, w ramach którego nauczyciele i uczniowie raciborskich szkół ponadgimnazjalnych zdobyli wiedzę na temat współczesnych modeli biznesowych, podstaw marketingu i komunikacji z mediami, źródeł finansowania firm oraz sposobów weryfikacji pomysłów biznesowych.

– Zależy nam na promowaniu szeroko pojętej przedsiębiorczości. Chcemy, żeby młodzież była świadoma możliwości, które niosą ze sobą startupy*. Tak aby już na poziomie ponadgimnazjalnym młody człowiek mógł sobie przemyśleć ten temat i uświadomić sobie, że nie trzeba wyjeżdżać poza granice powiatu raciborskiego, aby realizować swoje pasje – mówi o Szkole Młodych Przedsiębiorców wicestarosta Marek Kurpis.

Filozofia z Dolny Krzemowej

Zanim doszło do finału, trenerzy organizacji Startup Academy przez kilka tygodni przekazywali naszym nauczycielom wiedzę na temat innowacyjnych mechanizmów tworzenia i zarządzania biznesem. – To oznacza, że nie rozmawialiśmy o biznesplanach, ale raczej o testowaniu modeli na biznes. Nie rozmawialiśmy o analizie finansowej, ale raczej o tym jak sprawdzić, czy będziemy mieli klientów na swoje rozwiązania. Ta sama metodyka jest stosowana w Niemczech, Dolinie Krzemowej, Szanghaju czy we Francji – wyjaśnia Michał Misztal, prezes Startup Academy.

M. Misztal podkreśla, że w ramach Szkoły Młodych Przedsiębiorców w Raciborzu przeszkolonych zostało kilkunastu nauczycieli, którzy zdobytą wiedzę przekazali nie tylko kilkudziesięciu uczestnikom tegorocznej edycji projektu, ale będą to robić również w przyszłości. – Jestem głęboko przekonany, że taki sposób nauczania przedsiębiorczości, oparty o nowoczesne metodyki, startupową filozofię, przy wykorzystaniu kapitału, którym są lokalni nauczyciele, jest drogą do tego, żeby nasza młodzież zaistniała jako przedsiębiorcy przyszłości – przekonuje prezes Startup Academy. Jednocześnie zwraca uwagę, że dzięki przeszkoleniu naszych nauczycieli, efekty projektu będą długofalowe. – Zazwyczaj to my szkolimy młodzież, w Raciborzu pracowaliśmy z nauczycielami, którzy stali się tubą do przekazywania nowoczesnych trendów młodzieży. To pierwszy projekt, który udało nam się zrealizować w takim formacie – dodaje Michał Misztal.

Obrony pomysłów

Zwieńczeniem przedsięwzięcia była prezentacja czternastu pomysłów biznesowych autorstwa uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, CKZiU nr 2 „Mechanik”, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach. Dodatkowo swoje pomysły na biznes przedstawili również uczniowie Szkoły Podstawowej w Bieńkowicach oraz studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

– Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszego pomysłu na biznes realizowanego przez młodzież z Raciborza, który zostanie zaprezentowany publicznie więc nie jest to tylko kwestia samego pomysłu, ale również prezentacji – tego jak dobrze młodzież, przy wsparciu swoich nauczycieli, przygotuje się do jego obrony. Jest to obrona, dlatego że jury będzie zadawało wnikliwe pytania dotyczące finansów, konkurencji, możliwości rozwoju tego biznesu, tak aby młodzież mogła pochwalić się tym, czego nauczyła się podczas ostatnich tygodni pracy nad tym projektem – powiedział tuż przed rozpoczęciem konkursu Michał Misztal, prezes organizacji Starup Academy.

Ludzie:

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.