Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Prezydent Komorowski obejrzał Wenus na budowie Zbiornika Racibórz

17.09.2013 09:55 | 11 komentarzy | ma.w

[Aktualizacja] Krótka wizyta głowy państwa na terenie budowy zbiornika przeciwpowodziowego. W niespełna pół godziny spotkał się w Raciborzu-Brzeziu (rejon ul. Nieboczowskiej w pobliżu boiska) z samorządowcami i dziennikarzami, obejrzał plany budowy obiektu i rozmawiał na miejscu z pełnomocnikiem ds. budowy zbiornika. Udzielił też krótkiej wypowiedzi dla mediów gdzie podkreślił znaczenie specustawy przyspieszającej rozpoczęcie inwestycji.

Prezydent Komorowski obejrzał Wenus na budowie Zbiornika Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Archeolodzy z PAN pokazali Komorowskiemu znaleziska z terenu gdzie powstaje zbiornik, największą uwagę skupiła Wenus znaleziona na polach Sudołu w Raciborzu.

Komorowski na placu budowy Zbiornika Racibórz: Nawet bardzo duży deszcz od 2017 nie będzie budził lęku.

Kiepska pogoda i padający deszcz stanowią dobre tło dla wyrażenia satysfakcji, że budowa Zbiornika ruszyła. To się ślimaczyło od dziesięcioleci. To dobra wiadomość dla wszystkich miast nad Odrą. To efekt zmian prawnych jakie wprowadzono gdy byłem jeszcze marszałkiem sejmu. Wcześniej na przeszkodzie stały nie tylko kwestie finansowe ale i niemożliwość stworzenia odpowiednich ram prawnych. Doszło do przełamania specustawą w 2010 roku. Nastąpiły ewidentne przyspieszenie i przyzwoite formy wywłaszczeń, zmian właścicielskich na tym terenie. Cała Polska czeka na tę inwestycję, bo wiąże się ona z uruchomieniem szlaku żeglugowego po rzece Odrze. Odbywa się ona dużym wysiłkiem finansowym ale jest robiona z głową. Nawet duży, duży deszcz od 2017 roku nie będzie wywoływał już żadnych lęków.

Wojewoda dolnośląski, pełnomocnik rządu ds. budowy Zbiornika Racibórz: Trudna inwestycja bo jedno zadanie, jeden wykonawca.

Zbiornik ma zabezpieczyć przed skutkami podobnje powodzi jak w 1997 roku 2,5 mln ludzi mieszkających na odcinku między Raciborzem a Wrocławiem w rejonie Górnej Odry. Zbiornik będzie suchy, z uprawami i eksploatacją żwiru. To wieloletni stan, być może nawet i stuletni, w  jakim będzie się znajdował. Na wypadek zagrożenia powodziowego będzie zalewany na pojemność 185 mln m sześc. To najtrudniejsza inwestycja bo stanowi jedno zadanie, inne są podzielone na wiele elementów, jak np. wrocławski projekt, realizowany przez kilkanaście podmiotów. Tu mamy jednego wykonawcę, w czerwcu podpisano umowę z konsorcjum Dragados. Dopóki nie było wszystkich elementów inwestycji nie można było tego zrobić. Całe dorzecze Górnej Odry będzie spokojniejsze po wybudowaniu tego obiektu.