środa, 24 lipca 2019

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

Pół drogi otwartej, koparki pracują dalej – wideo i galeria zdjęć

05.08.2011 10:19 | 33 komentarze | tora

Z niespotykaną jak dotąd w Wodzisławiu pompą w sobotę 30 lipca został otwarty pierwszy odcinek .

Pół drogi otwartej, koparki pracują dalej – wideo i galeria zdjęć
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

 

Urzędnicy częstowali ciepłymi kiełbaskami z pieczywem i napojami. Na dzieci czekała trampolina i dmuchany zamek. Na scenie przemawiali Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia, Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego i Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego. Nie szczędzili sobie komplementów, gratulowali roboty. Słuchała ich plejada parlamentarzystów z PO i PiS, starosta wodzisławski, włodarze miast i gmin powiatu wodzisławskiego, urzędnicy, przedstawiciele wykonawcy. Drogę pokropił wodą święconą ksiądz prałat Bogusław Płonka. Modlił się o bezpieczeństwo wszystkich, którzy będą z drogi korzystać.

Niewielu mieszkańców zdecydowało się przejść na nową arterię oglądać przecinanie wstęgi i pokropienie wodą święconą. Większość skupiła się na konsumpcji. Po zakończeniu imprezy droga została otwarta dla ruchu. Strażnicy miejscy dyskretnie przypilnowali, by nikt już nie kręcił się po asfalcie w miejscach przeznaczonych tylko dla samochodów. Mało kto z mieszkańców zdawał sobie sprawę, że do ostatnich chwil ważyła się sprawa dopuszczenia drogi do ruchu. - Aby wydać pozwolenie na użytkowanie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego musiał dokonać odbioru drogi. Mimo że czasu było raptem trzy dni - prezydent Wodzisławia złożył wniosek dopiero 26 lipca - udało się załatwić wszystkie formalności tak, aby w sobotę można było bez przeszkód dokonać otwarcia drogi – mówi Tadeusz Skatuła, starosta wodzisławski.

Oddany do użytku odcinek trasy przebiega od ul. Rybnickiej do ul. 26 Marca. Na skrzyżowaniu z Rybnicką powstaje rondo. Jest już przejezdne, ale w pełni gotowe ma być w ciągu dwóch tygodni. Do sierpnia przyszłego roku przyjdzie poczekać na ukończenie drugiego, trudniejszego etapu drogi zbiorczej. Jego lwią część stanowi wiadukt łączący ulice Rybnicką i Marklowicką.

Pierwszy etap trasy pochłonął prawie 35 mln zł. Z tego 15 mln zł wyłożyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, 11,5 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej. Reszta to wkład miasta. Warto przypomnieć, że spory wkład w zdobycie pieniędzy ma Tadeusz Skatuła, starosta wodzisławski. Zasiadając w zarządzie Subregionu Zachodniego przyczynił się do zdobycia 17 mln euro dla powiatu wodzisławskiego, z czego na drogi poszło 14 mln euro. Właśnie z tej puli część została przeznaczona na drogę zbiorczą.

zdjęcia w galerii - Dawid Lach

 

Ludzie:

Adam Zdziebło

Adam Zdziebło

wiceminister, senator

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski