Wtorek, 23 lipca 2019

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

ZUS wypłaci górnikom deputat węglowy? Nowy projekt wkrótce w Sejmie

17.01.2017 12:26 | 138 komentarzy | ż

Projekt resortu energii, zakładający wypłatę deputatu węglowego dla emerytów górniczych przez ZUS powinien być procedowany w Sejmie w styczniu lub lutym - przewiduje wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

ZUS wypłaci górnikom deputat węglowy? Nowy projekt wkrótce w Sejmie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Myślę, że procedowanie w Sejmie ustawy o deputacie powinno mieć miejsce teraz - styczeń, luty - powiedział wiceminister Grzegorz Tobiszewski w poniedziałek w Katowicach. - Myśmy jako ministerstwo wysłali na konsultacje międzyresortowe, to powinno iść teraz na Komitet Ekonomiczny lada moment, bo jesteśmy już po rozmowie z ministrem (Mateuszem) Morawieckim, i zaczynamy procedować - dodał.

Deputat węglowy, czyli uprawnienie do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie, to bardzo stare uprawnienie górnicze, przysługujące tradycyjnie zarówno pracownikom, jak i emerytom czy rencistom górniczym. Jednak ze względu na przekształcenia i oszczędności w górnictwie, dziś nie wszyscy uprawnieni otrzymują deputat, a świadczenie dla tych, którzy je dostają, jest finansowane z różnych źródeł. Obecnie istnieje siedem różnych sposobów realizacji tego świadczenia.

W sprawie emeryckiego deputatu, który obecnie w części spółek węglowych nie jest - wbrew przepisom - wypłacany (z reguły ma formę ekwiwalentu pieniężnego), powstały dwa projekty ustaw przewidujące finansowanie tego świadczenia z budżetu państwa: projekt obywatelski, pod którym górniczy związkowcy zebrali 126 tys. podpisów, a także projekt rządowy, opracowany przez resort energii, po konsultacji z ministerstwami finansów oraz rodziny i pracy.

Niedawno Ministerstwo Energii informowało, że koszt rozwiązań przyjętych w ministerialnym projekcie ustawy oszacowano na ok. 400 mln zł rocznie, natomiast autorzy projektu obywatelskiego szacowali roczne koszty na 280-290 mln zł.

źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, mp/Kurier PAP, oprac. żet, fot. KW