Piątek, 25 września 2020

imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

RSS

Poseł Siedlaczek o sytuacji w górnictwie: martwię się, bo to psuje moją Polskę

15.01.2015 19:13 | 16 komentarzy | ma.w

Poseł Platformy Obywatelskiej mówi jak odebrał słowa przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy, który oznajmił wczoraj: "wiemy, gdzie mieszkacie" śląskim politykom, którzy popierają rządowy program restrukturyzacji kopalń.

Poseł Siedlaczek o sytuacji w górnictwie: martwię się, bo to psuje moją Polskę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak oceniasz zarobki górników?

- Wywodzę się z górniczej rodziny, moi krewni pracują na kopalni i jest to dla mnie trudna sytuacja. Chciałoby się aby nikt nie musiał płakać ani kogoś przeklinać - komentuje Henryk Siedlaczek.

Pytany czy postąpi zgodnie z dyscypliną partyjną w głosowaniach nad zmianami w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 H. Siedlaczek mówi, że obecnie nie widzi innej możliwości. - Staram się wierzyć, że propozycje rządu mają sens. Reprezentuję konkretne ugrupowanie polityczne, wyborcy PO oczekują ode mnie określonych zachowań. Kto idzie do polityki jest świadomy zasad jakie nią rządzą - uważa poseł.

Siedlaczek odnosi się też do głośnej już wypowiedzi Piotra Dudy szefa Solidarności, który ocenił postawę śląskich posłów popierających rządowe plany wobec kopalń ("wiemy, gdzie mieszkacie"). - To jest dorosły człowiek i ma poczucie odpowiedzialności za to co mówi. Martwię się, że powstała aura, która powoduje, że są ludzie, którzy tak się wypowiadają. Szanuję związki zawodowe, z nimi jestem bardzo związany. Ale nigdy mi do głowy nie przyszło, że dożyję dnia, że coś takiego usłyszę - przyznaje Siedlaczek.

- Możemy się spierać, mieć do siebie pretensje. Myślałem, że minęły czasy, że można się tak wyrażać. Używanie taniego populizmu, w sytuacji, gdzie matki i ojcowie są przerażeni swoją przyszłością, to jest przedmiotem mojego zmartwienia. Poziom emocji jest potężny - dodaje.

Pytany o przyszłość, czy sytuacja na Śląsku się ustabilizuje, mówi, że "niesamowicie serio zależy mi, żeby pracownikom zakładów wydobywczych nie stało się nieszczęście". - Najważniejsi są ludzie i ich rodziny. Fiksowanie rzeczywistości nie do końca rzetelnym komentarzem do ustawy górniczej niczemu nie pomoże. Pomóc może tylko natychmiastowe działanie, nie ma na co czekać - podkreśla polityk z Raciborszczyzny.Ludzie:

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.