środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

WAŻNE:

Niezadowoleni emeryci jadą do Katowic. Dziś demonstracja pod Kompanią

12.11.2014 08:14 | 14 komentarzy | acz
Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 09:14

Punktualnie w południe przed siedzibą Kompanii Węglowej odbędzie się demonstracja emerytów i rencistów protestujących przeciwko odebraniu im tzw. deputatu węglowego. - Udział w manifestacji zapowiedziało około 1000 osób - mówi Bronisław Skoczek, szef Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność.

Niezadowoleni emeryci jadą do Katowic. Dziś demonstracja pod Kompanią
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas demonstracji organizatorzy akcji zamierzają przekazać zarządowi KW petycję protestacyjną, w której podkreślają, że uchwała zarządu spółki, pozbawiająca od 2015 roku emerytów i rencistów prawa do bezpłatnego węgla, została podjęta z naruszeniem prawa.  Przygotowali również list do wojewody śląskiego, w którym apelują o wsparcie ich działań mających na celu jak najszybsze przejęcie przez Skarb Państwa zobowiązań związanych z wypłatą deputatu.

Przewodniczący zaznacza, że emerytów szczególnie bulwersuje sposób, w jaki zarząd Kompanii Węglowej pozbawił ich prawa do bezpłatnego węgla. - Uchwała zarządu w tej sprawie została podjęta bez jakiejkolwiek konsultacji ze stroną społeczną i w naszej ocenie niezgodnie z prawem. Milczeliśmy, kiedy w lutym zarząd odebrał nam po tonie węgla, bo rozumieliśmy, że sytuacja w branży jest trudna. Uważaliśmy, że jeżeli my zrezygnujemy z części węgla, pozwoli to uratować miejsca pracy dla młodych ludzi. Teraz jednak zarząd posunął się za daleko. Deputat to nie jest żaden przywilej, tylko cześć naszego świadczenia emerytalnego, na które ciężko pracowaliśmy - podkreśla Skoczek. 

W październiku związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej zaapelowały do zarządu spółki o odstąpienie od decyzji dotyczącej pozbawienia prawa do bezpłatnego węgla emerytów i rencistów górniczych. Związkowcy wysunęli postulat, aby w 2015 roku deputat był realizowany wyłącznie w naturze. W piśmie do prezesa KW Mirosława Tarasa przedstawiciele górniczych central związkowych wskazali, iż cały czas toczą się rozmowy dotyczące przejęcia tego rodzaju zobowiązań spółek węglowych przez Skarb Państwa.

Uchwałę pozbawiającą górniczych emerytów i rencistów prawa do bezpłatnego węgla zarząd Kompanii Węglowej podjął pod koniec września. Jej zapisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku.