Wtorek, 27 lipca 2021

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Przedszkole tylko do godziny trzynastej

09.08.2013 22:19 | 0 komentarzy | art

W nadchodzącym roku szkolnym zostanie uruchomiony drugi oddział przedszkolny w Krostoszowicach. Ale czynny będzie tak jak pierwszy oddział tylko do godz. 13.00.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gmina zdecydowała się na uruchomienie drugiego oddziału dla przedszkolaków po to by przyciągnąć jak największą liczbę dzieci, które później mogłyby trafić do szkoły w Krostoszowicach. To również wstęp do tego, by w  przyszłości przedszkole mogło zostać połączone ze szkołą podstawową w jeden zespół szkolno-przedszkolny, podobnie jak ma to miejsce w Godowie, Łaziskach czy Skrbeńsku.

– Musimy mieć świadomość tego, że jak uda się przyciągnąć do przedszkola więcej dzieci, również z obrzeży miejscowości graniczących z Krostoszowicami, to wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że dzieci te trafią do tutejszej szkoły – argumentuje Antoni Tomas, przewodniczący gminy.

Brak kuchni przeszkodą

Zamiary te może zniweczyć jednak fakt, że oddziały przedszkolne w Krostoszowicach w dalszym ciągu będą czynne tylko przez 5 godzin dziennie, do godz. 13.00. A to oznacza, że dzieci pracujących rodziców niekoniecznie będą zadowolone z takiej oferty. – Planowaliśmy, że przedszkole będzie czynne dłużej, ale trafiliśmy na przeszkodę, która na razie jest nie do przeskoczenia. Chodzi o kwestię wyżywienia. Oddziały nie mają swojej kuchni. Jej zrobienie w zgodzie z przepisami to w tym momencie temat nie do przeskoczenia, ze względu na finanse. Niestety nie ma też miejsca, pomieszczenia gdzie można wydawać posiłki. W tych kwestiach obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy. Przy obecnym stanie sanepid po prostu nie wyraziłby nam zgody na podawanie posiłków, dostarczanych przez firmy cateringowe – wyjaśnia Katarzyna Kubica, kierownik referatu oświaty, kultury i polityki społecznej UG Godów.

Dodatkowy oddział również w Skrzyszowie

Kubica podkreśla, że dzieci pracujących rodziców, dla których przedszkole w Krostoszowicach jest otwarte zbyt krótko mogą skorzystać z przedszkola w sąsiednim Skrzyszowie. – Jeden z oddziałów funkcjonuje tu przede wszystkim z myślą o dzieciach z Krostoszowic – wyjaśnia Kubica. W skrzyszowskim przedszkolu od września, podobnie jak w Krostoszowicach, zostanie uruchomiony dodatkowy oddział przedszkolny. Dzięki temu placówka mogła przyjąć na nowy rok szkolny wszystkie zgłoszone przez rodziców dzieci.

Niemal przesądzone jest, że na wyposażenie dwóch nowych oddziałów przedszkolnych gmina pozyska dofinansowanie zewnętrzne w wysokości nieco ponad 140 tys. zł.

(art)