Piątek, 3 grudnia 2021

imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza

RSS

Dyrektorem szkoły nie zostanie nauczyciel

13.06.2013 11:10 | 0 komentarzy | art

Marzena Sitko, kierownik miejscowej świetlicy profilaktyczno-wychowawczej zostanie nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wyboru dokonano 4 czerwca. Chętnych na objęcie posady po odchodzącym na emeryturę Zbigniewie Wojaczku było trzech kandydatów. Oprócz Marzeny Sitko z Mszany, kandydowała nauczycielka ze Skrzyszowa, oraz nauczycielka jednego z wodzisławskich Zespołów Szkół.

Nowa dyrektorka obejmie posadę od następnego roku szkolnego. Do tej pory nie pracowała jako nauczyciel, choć legitymuje się wykształceniem pedagogicznym. Od 2005 roku jest związana zawodowo z gminą Godów. Początkowo jako p.o. kierownika placówki opiekuńczo – wychowawczej, a od kwietnia 2008 roku jako kierownik Świetlicy Profilaktyczno–Wychowawczej w Krostoszowicach.

- To pierwszy taki przypadek w naszej gminie, że dyrektorem szkoły nie zostaje nauczyciel. Można powiedzieć, że to ewenement w naszym regionie. Jako dyrektor szkoły będzie pełnić rolę przede wszystkim jej menadżera, zaś nadzór pedagogiczny będzie sprawować inna osoba – wyjaśnia Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. Nowa dyrektor szkoły nie będzie mogła pełnić nadzoru pedagogicznego nad placówką bo nie ma do tego uprawnień. Dlatego ta działka zostanie przekazana najprawdopodobniej któremuś z obecnych nauczycieli szkoły. - Decyzja w tej kwestii należy do nowego dyrektora – mówi Adamczyk. W przypadku wyboru kontrkandydatów takiej konieczności by nie było, bo oboje posiadali uprawnienia by pełnić nadzór pedagogiczny. - Ale akurat to ta kandydatka wywarła na 9-cio osobowej komisji najlepsze wrażenie spośród wszystkich kandydatów – wyjaśnia Mariusz Adamczyk. - Rozporządzenie ministerialne daje możliwość wyboru na dyrektora szkoły osoby, która nie jest nauczycielem. To nic nowego. W innych naborach na dyrektorów szkół w naszej gminie również była możliwość by startowały osoby nie będące nauczycielami – podkreśla Katarzyna Kubica, kierownik referatu oświaty, kultury i polityki społecznej w Urzędzie Gminy Godów.

Nowa dyrektorka podkreśla, że wybór na dyrektora szkoły traktuje w kategoriach wyzwania zawodowego. Braku doświadczenia nauczycielskiego i uprawnień do nadzoru pedagogicznego nie traktuje jako przeszkody. - Będę mogła skupić się przede wszystkim na sprawnym zarządzaniu szkołą – mówi Marzena Sitko.

 

(art)

 

Dyrektorami nie muszą być nauczyciele

Możliwość zatrudniania na stanowiskach dyrektorów placówek oświatowych osób nie będących nauczycielami daje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 27 października 2009 roku. - Dyrektor ma być przede wszystkim menedżerem, sprawnie zarządzającym placówką, zdobywającym środki finansowe itd. W takiej wizji roli dyrektora wykształcenie kierunkowe traci na znaczeniu, ważniejsza jest wiedza kandydata w zakresie zarządzania, poparta wieloletnią praktyką. Stąd – zamiast zgodności wykształcenia z profilem placówki – wymóg co najmniej pięcioletniego stażu pracy, w tym minimum dwuletniego stażu pracy na stanowisku kierowniczym – pisze w komentarzu do rozporządzenia Małgorzata Tabaszewska z Biblioteki Prawa Oświatowego.