Sobota, 24 października 2020

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

05.04.2012 11:58 | 27 komentarzy | e

Warto jeździć na rowerze! Dla zdrowia, ze względu na oszczędność pieniędzy i czasu. Sprawdź, gdzie w naszym regionie możesz kupić rower i akcesoria oraz naprawić swój jednoślad.

Rowerem na wiosnę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jazda na rowerze to same korzyści. To jeden z najprzyjemniejszych sposobów na aktywny wypoczynek. Przede wszystkim sprzyja zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji psychofizycznej. Nie potrzebuje paliwa, nie emituje zanieczyszczeń ani hałasu. Jest dostępny prawie wszystkim - dzieciom, młodzieży, dorosłym a nawet ludziom z pewnymi rodzajami niepełnosprawności. Jeździć może każdy, bez względu na wiek czy masę ciała. Podczas jazdy na rowerze pracują mięśnie naszych nóg, pośladków, brzucha oraz mięśnie rąk. Stawy kolanowe, nie tak obciążone jak podczas biegania, stają się bardziej elastyczne i nie ulegają tak łatwo kontuzjom. Dzięki jeździe na rowerze przyspieszamy oddech, który się normuje i pogłębia, przez co dotleniamy cały organizm. Krew w żyłach krąży szybciej, naczynia krwionośne rozszerzają się, co zapobiega powstawaniu zakrzepów i żylaków. Dzięki jeździe na rowerze spalamy od 300 do 600 kalorii w ciągu godziny! Wysiłek fizyczny dobrze wpływa także na nasze samopoczucie - pomaga nam się zrelaksować i rozładować stres.

Rower to również doskonały środek transportu - zdrowy i tani. Pomaga on w obniżeniu kosztów przemieszczania się. Dzięki niemu uniezależnisz się od rozkładów jazdy środków transportu publicznego i szukania miejsca na parkingach. W mieście umożliwia dotarcie do wielu celów w konkurencyjnym czasie. Pozwala maksymalnie wykorzystać czas przejazdu i to w większości przypadków bez żadnych przestojów. Poza pieniędzmi oszczędzamy więc cenne minuty (w skali roku będzie to spora liczba godzin), które możemy przeznaczyć na coś innego.

Rower powinien być dopasowany do naszych warunków fizycznych, terenu i stylu jazdy. Do szybkiej jazdy po szosie nadaje się kolarka, do turystycznych wypraw po zróżnicowanej nawierzchni – rower trekkingowy lub poziomy. Na “cross” po trudnym terenie i wzniesieniach bierzemy “górala”, a do skoków – BMX-a. Rozmiar ramy musi być dopasowany do naszego wzrostu. Dobierze ją dla nas sprzedawca w specjalistycznym sklepie. Chodzi o to, aby nie jeździć z rękami wyciągniętymi do przodu i nisko pochylonym tułowiem. Bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie wysokości siodełka. Do jazdy rekreacyjnej kierownica powinna być na tyle daleko i wysoko, by tułów był pochylony w stosunku do podłoża pod kątem 45 stopni, a jego ciężar w równym stopniu opierał się na siedzeniu, rękach i nogach. Do jazdy po mieście lepsza jest pozycja jeszcze bardziej wyprostowana, ponieważ trzeba cały czas obserwować, co dzieje się wokół. Odciążone są wtedy nadgarstki, łokcie i barki, a mięśnie karku i szyi nie sztywnieją. Niestety większy ciężar tułowia spoczywa na kręgosłupie. Aby przy tej pozycji uniknąć dyskopatii wywołanej nagłymi tąpnięciami na licznych dziurach, najlepiej jeździć na rowerze z przednią i tylną amortyzacją lub przynajmniej założyć grubsze opony i nie pompować dętek “na kamień”. Pedałuje się wtedy trochę ciężej, ale kręgosłup jest bezpieczniejszy.

Jeżdżenie na rowerze staje się coraz bardziej modne. Władze gmin przywiązują więc coraz większą wagę do tego, aby powstało jak najwięcej ścieżek rowerowych. Ich sieć jest jednak nadal słabo rozwinięta. Problemem wielu  miast jest też niska jakość dróg rowerowych. Wiele z nich to drogi źle zaprojektowane, niefunkcjonalne, o nieodpowiedniej nawierzchni, a nawet zagrażające bezpieczeństwu użytkowników. Dobra nawierzchnia powinna być wyłożona tartanem.

Recepta rowerowa (opracowana przez działaczy australijskiego lobby rowerowego)

JEDŹ NA ROWERZE W UMIARKOWANYM TEMPIE 30 MINUT DZIENNIE

  • Jazda na rowerze poprawi twoje ciśnienie - regularna jazda na rowerze pomoże ci w utrzymaniu ciśnienia krwi w normie.
  • Jazda na rowerze poprawi stan twojego serca - ludzie, którzy regularnie jeżdżą rowerem do pracy, po zakupy i dla przyjemności rzadziej zapadają na choroby układu krążenia.
  • Jazda na rowerze poprawi stan twojej trzustki - regularna jazda na rowerze zmniejszy ryzyko zapadnięcia na cukrzycę.
  • Jazda na rowerze zapobiegnie wielu chorobom - regularna jazda na rowerze poprawi twoją ogólną sprawność, samopoczucie i zdrowie.

(źródło: irowery.info; poradnikzdrowie.pl)

 

Tutaj możesz kupić lub naprawić rower:


ROWER - SPORT

Oferujemy bogatą kolekcję rowerów, części rowerowe, ogumienie oraz akcesoria i odzież dla rowerzystów. Prowadzimy profesjonalny serwis rowerowy. Na życzenie klienta dostarczamy zakupione rowery własnym transportem!

ZAPRASZAMY pn. - pt. 9.00 - 18.00, soboty 9.00 - 14.00

Rowery-sport, ul. Pszowska 208, Wodzisław Śl.

tel. 32 456 16 21, kom. 515 101 492, serwis 505 013 132


SOKÓŁ ROWERY

Sklep Sokół rowery prowadzi działalność w Raciborzu od 17 lat! Jesteśmy przedstawicielami firmy: Shimano, Pro. Sprzedajemy następujące marki: Scott, Gaint, Merida, Unibike, Author, Kross. Prowadzimy profesjonalny serwis wszystkich marek. W swojej ofercie posiadamy ponadto akcesoria niezbędne do jazdy na rowerze, m.in. kaski, rękawice, oświetlenie, ogumienie, liczniki i wiele innych.

Sokół rowery, ul. Stefana Żeromskiego 2, Racibórz,

tel. 32 415 27 88, kom. 602 623 693

www.sokolrowery.pl


KARBOWNIK

Nasza firma zajmuje się sprzedażą rowerów: górskich, crossowych, trekkingowych, miejskich oraz dziecięcych, takich firm jak: Kross,Romet, Merida, Northtec, Artpol i innych. Posiadamy szeroki wybór oraz atrakcyjne ceny. Prowadzimy serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny. W naszym salonie można również dobrać różnego rodzaju akcesoria rowerowe oraz części zamienne. Profesjonalna i miła obsługa doradzi wybrać odpowiedni rower.

Bez względu na styl u nas znajdziecie Państwo najlepsze rowery!

Karbownik, ul. Jastrzębska 192, Wodzisław Śl.

Tel. 32 456 94 97, 32 456 90 66, fax 32 456 94 97

www.karbownik.pl


Tekst sponsorowany