środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Epidemia koronawirusa:

Bonifikata na mieszkania może zniknąć w sposób kroczący

19.04.2011 17:26 | 3 komentarze | ma.w

W magistracie rozważają rezygnację z bonifikat na wykup mieszkań od miasta, choć wiedzą, że to siła napędowa sprzedaży lokali.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O pomyśle dyskutowano dziś  na posiedzeniu komisji gospodarki, gdzie dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Andrzej Migus przedstawił analizę dzialalności zarządu. 

- Być może będzie to likwidacja w sposób kroczący czyli co roku ulga na wykup będzie mniejsza o 5% - poinformował radnych prezydent Raciborza, dodając, że to powinno zdopingować chętnych. Prócz tego rozwiązania rozważa również takie, gdzie najemcy, którzy już  zdeklarowali wykupienie mieszkań skorzystają z obecnych zasad.

Prezydent przypomniał, że od powołania Andrzeja Migusa na dyrektora Miejskiego Zarządu Budynków nie są tworzone nowe wspólnoty mieszkaniowe, w których udziałowcem zostałaby gmina. Likwidacja bonikfikaty na wykup tym bardziej zatrzymałaby proces tworzenia nowych wspólnot.

Radny Robert Myśliwy (NaM) uważa, że takie działania to dopiero pierwszy krok do "wychodzenia miasta ze wspólnot". Zmniejsza to obciążenie finansów samorządu, który jako udziałowiec wspólnot ponosi koszty remontów budynków. Myśliwy proponuje by drugim krokiem była konkretna zachęta do wykupu mieszkań i przyspieszenia tempa sprzedaży. - Bo im szybciej uciekniemy od wspólnot, tym mniejsze koszty poniesie podatnik na ich utrzymanie - podkreślił radny.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.