Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Milion złotych za wskazanie sprawcy skażenia Odry

W sobotę (13.08.) Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości miliona złotych za wskazanie sprawcy zanieczyszczenia Odry lub za informacje, które pomogą doprowadzić do ustalenia sprawców. W tym celu uruchomiono specjalną infolinię.

Milion złotych za wskazanie sprawcy skażenia Odry
Sanepid będzie codziennie badał próbki wody w każdym ujęciu wody w miejscowościach znajdujących się nad Odrą / fot. gov.pl

Gdzie zgłaszać informacje?

Informacje w sprawie zanieczyszczenia Odry można przekazywać dzwoniąc m.in. pod specjalnie uruchomiony numer telefonu:

600 940 690

Aby przekazać istotne informacji w tej sprawie, można także kontaktować się z każdą jednostką w kraju. Policja zapewnia o zachowaniu anonimowości.

Konferencja Premiera Morawieckiego

- Najprawdopodobniej mamy do czynienia z przestępstwem ekologicznym. Według wszelkiego prawdopodobieństwa doszło do zrzutu jakichś substancji - poinformował premier na konferencji prasowej, która odbyła się dziś (13.08.) po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Gorzowie Wielkopolskim. 

Premier przekazał również informacje o dymisji głównego dyrektora Wód Polskich i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Dodał, że nie wyklucza kolejnych dymisji.

Działania służb podzielono na trzy segmenty, to usunięcie skutków skażenia, czyli usunięcie martwych ryb i szybke doprowadzenie rzeki do pierwotnego stanu, drugi segment - monitoring stanu wody oraz monitoring i badanie martwych ryb.

"Rtęci nie wykryto"

W niemieckich mediach pojawiły się informacje, jakoby tamtejsze służby w Odrze wykryły rtęć. Przedstawiciele rządu, m.in. Anna Moskwa, minister Klimatu i Środowiska, dementuje te doniesienia. Do tematu odniesiono się również w czasie sobotniej konferencji.

- Do Ministerstwa Klimatu oficjalnie z Republiki Federalnej Niemiec wpłynęła informacja, że wyniki niemieckie są tożsame z wynikami polskimi, w zakresie również zawartości rtęci, którą wykluczono zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Mamy te same parametry, które wskazują na podniesione niektóre czynniki, m.in. parametry chemiczne - mówił Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w MKiŚ.

Aktualnie trwają badania ryb, które mają dać odpowiedź na pytanie o przyczynę ich śnięcia.

Członkami zespołu, który powstał na polecenie premiera, są przedstawiciele poszczególnych instytucji m.in. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Obrony Narodowej, Infrastruktury, Klimatu i Środowiska, Sprawiedliwości, Spraw Zagranicznych, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz wojewodów. Praca zespołu koncentruje się na koordynacji działań polegających m.in. na bieżącym monitorowaniu sytuacji i szybkim reagowaniu.

Codzienne badania Odry

Sanepid będzie codziennie badał próbki wody w każdym ujęciu wody w miejscowościach znajdujących się nad Odrą. Z kolei Wojewódzkie Inspekcje Ochrony Środowiska mają obowiązek codziennego monitorowania stanu wody na całej długości rzeki, pobierania próbek i ich badania. Dodatkowo WIOŚ, razem z policją, będą kontrolować wszystkie zakłady i jednostki znajdujące się nad Odrą, które mogą być potencjalnymi trucicielami.

Dodatkowo w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim prewencyjnie został wprowadzony zakaz wstępu do Odry. Zakaz ten polega na zakazie kąpieli, wędkowania, uprawiania sportów wodnych oraz pojenia zwierząt

Odra jest na bieżąco monitorowana za pomocą bezzałogowych statków powietrznych, przez specjalistów z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. Ich zadaniem jest rozpoznanie miejsc ewentualnych zrzutów ścieków, mogących być przyczyną zanieczyszczeń, ustalenie miejsc śnięcia ryb i zobrazowanie aktualnego stanu wody w Odrze.

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_Cfgh (188.137. * .10) 16.08.2022 11:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Postawa opozycji jest karygodna , już dokładnie wiadomo, że pani marszałek Województwa Lubuskiego skłamała w sprawie rtęci w Odrze a opozycja dalej brnie jakby nic się nie stało , dla nich kłamstwa i pomówienia tak spowszedniały, że uważają to za coś naturalnego.

~Do_cfgh (46.204. * .72) 16.08.2022 09:22
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~cfgh (213.5. * .57) 15.08.2022 20:09
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Biługa (46.204. * .1) 15.08.2022 12:20
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~doniżej (188.137. * .10) 15.08.2022 10:42
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

Nieszczęściem dla tego kraju jesteś Ty i tobie podobni, wypisujecie bzdury w które sami nie wierzycie, kłamstwo goni kłamstwo w waszym wydaniu. Polskę trzeba chronić przed dojściem do władzy tobie podobnym.

~Logistyka (37.225. * .190) 15.08.2022 10:30
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

PiS nie sprawdza się w sytuacjach nadzwyczajnych. W czasie pandemii nie ogłoszono stanu wyjątkowego przez co padło mnóstwo biznesów. Premier wiedział z wywiadu USA że wybuchnie wojna na wschodzie. Nie zrobił nic w celu zwiększenia wydobycia kopalń i zakupu większej ilości węgla który jest paliwem łatwym do przechowywania. Teraz zanieczyszczenie Odry i klęska ekologiczna a rząd na urlopie.... Przesłano okres kiedy można było ratować Odrę np zrzutami czystych wod ze zbiorników sudeckich. Inflacja największa od początku lat 90. PiS to nieszczęście dla tego kraju. Te 8 lat będziemy opłakiwać przez następny h 20... ;(((

~Dodoponiżej (188.137. * .69) 14.08.2022 22:19
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nikt nie musi tracić czasu na szukanie czegokolwiek skoro dostajemy to na każdym kroku na tacy. O Policji i tym co się z nią stało w ciągu ostatnich kilkunastu lat (a więc za czasów kilku rządów) można książki pisać. Więc jeśli nagle robi się głośno na temat zatrucia rzeki i Policja (a więc instytucja państwowa) od razu oferuje milion za i formacje to jaki tworzy to jej obraz? Druga istotna w całej sytuacji instytucja to Wody Polskie, które również są państwowe. Jeśli pierwsze sygnały i zgłoszenia faktycznie napływały już pod koniec lipca, a dzisiaj w sumie dalej nie wiemy nic to znowu można powiedzieć, że kolejna instytucja działa teoretycznie. Zresztą polecam lekturę raportu NIK o Wodach Polskich z 2020 roku. Jeśli przez ostatnie dwa lata nic się nie zmieniło to broń Panie Boże przed deszczem bo od powodzi 1997 wcale nie jesteśmy lepiej przygotowani na wielką wodę...

~słupczanie (79.163. * .109) 14.08.2022 17:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W Gnieźnie i okolicach szajki są bardzo aktywne przed zmianą pogody (przed deszczem). W woj. wielkopolskim i we Wrocławiu podrzucają śmierdzącą chemię do sklepów, banków, szkół, szpitali, samochodów... W kranach brudna woda.

~doponiżej (188.137. * .10) 14.08.2022 12:49
oceniono 7 razy
-3
Zgłoś

Po twoim wpisie widać, że im gorzej ty lepiej, nie wyszło z rtęcią to szukacie innych sposobów by obsmarować rząd

~bekaa (188.137. * .69) 13.08.2022 20:04
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Policja wyznacza nagrodę z publicznych pieniędzy za coś, co jest w sumie w dużym stopniu jej zadaniem... Co to jest!? Gdzie my żyjemy?! I jak tu nie mówić, że to państwo działa tylko teoretycznie?