Poniedziałek, 24 stycznia 2022

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Za nami 20-lecie Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika

26.11.2021 10:20 | 0 komentarzy | NM

25 listopada odbyły się uroczyste obchody 20-lecia Młodzieżowej Rady Miasta. Z tej okazji zorganizowano konferencje oraz trzyetapowy konkurs z zakresu aktywności obywatelskiej oraz wiedzy na temat miasta. W spotkaniu brał udział Piotr Kuczeraz ora Przewodniczący Rady Miasta, Wojciech Kiljańczyk. Wykład dla młodzieży poprowadził Grzegorz Głupczyk.

Za nami 20-lecie Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika
Na zdjęciu od lewej: wiceprzewodniczący MRM Mikołaj Tabaka, Piotr Kuczera, przewodnicząca MRM Marta Pinior, sekretarz MRM Julia Kretek oraz Wojciech Kiljańczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Za nami 20-lecie Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika

Młodzieżowa Rada Miasta, to jak sama nazwa wskazuje, głos młodzieży, który doradza faktycznej Radzie Miasta, wnosząc swoje świeże, nowoczesne spojrzenie na niektóre sprawy. 

Podczas spotkania, wspominano inicjatywy, które najbardziej zapadły w pamięci MRM przez ostanie 20 lat. 

Największy sentyment jest do czapki Świętego Mikołaja. Robimy to już 20 lat – tłumaczy Marta Pinior, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta - najważniejsza jest pomoc nabardziej potrzebującym mieszkańcom miasta – dodaje – ja jestem zdania, że młodzież faktycznie ma wpływ. Młodzież ma wpływ na miasto. Wystarczy się zgłosić, wystarczy powiedzieć. To też napewno rozwija wszystkie umiejętności interpersonalne, na przykład przemawianie, gdy jest duża publiczność. Oragnizowanie wydarzeń, to jest tak naprawdę poznawanie potrzeb osób w naszym wieku. Oczywiście to również otwiera więcej ścieżek na szczeblu międymiastowym, a później krajowym. Wiadomo też, że Młodzieżowa Rada Miasta współpracuje z różnymi organizacjami z całej Polski tak naprawdę, również z fundacjami. Poznajemy ludzi, którzy działają na podobnych obszarach – wyjaśnia przewodnicząca. 

Na wydarzenie przybył Grzegorz Głupczyk, z rybnickiego Stowarzyszenia 17-tka, współtwórca Forum Obywateli Rybnika, który poprowadził prezentację, wyjaśniając, w jaki sposób młodzież może być aktywna w mieście i co zrobić, by być dobrym działaczem. Głupczyk postawił nacisk na autentyczność, powołując się między innymi na Jurka Owsiaka, polskiego dziennikarza i filantropa. 

Grzegorz Głupczyk podczas prezentacji

Grzegorz Głupczyk podczas prezentacji

Prócz tego, odbył się również konkurs z zakresu wiedzy na temat miasta i aktywności obywatelskiej. Był on podzielony na trzy etapy, a ostatni z nich wyłonił zwycięzców. Nagrody wręczył Zastępca Prezydenta Rybnika Wojciech Świerkosz:

  • I miejsce  zajęło II Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
  • II miejsce zajęło V  Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 3
  • III miejsce zajęło Akademickie Liceum Ogólnoształcące Politechniki Śląskiej

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Wojciech  Kiljańczyk

Wojciech Kiljańczyk

Radny Miasta Rybnik.