Poniedziałek, 29 listopada 2021

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Gaz zdrożał już w tym roku trzy razy. Co na to wójt gminy Gorzyce?

10.10.2021 06:58 | 34 komentarze | apa

Ceny gazu stale rosną. Wójt gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk tłumaczy, że przyłączenie do sieci spowoduje wzrost ceny nieruchomości, a wymiana źródła ciepła poprawi jakość powietrza. 

 Gaz zdrożał już w tym roku trzy razy. Co na to wójt gminy Gorzyce?
Według wójta gminy Gorzyce Daniela Jakubczyka warto przyłączać się do sieci gazowej, mimo podwyżek cen gazu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu w taryfie dla gospodarstw domowych jest nieunikniony - poinformował podczas Kongresu 590 prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski. We wrześniu 2021 r. prezes Urzędu Regulacji Energetyki na wniosek spółki PGNiG Obrót Detaliczny zatwierdził trzecią w tym roku zmianę taryfy tej spółki (poprzednie zostały zatwierdzone w kwietniu i lipcu 2021 r.). W gminie Gorzyce władze już od kilku lat starają się z sukcesami o gazyfikację gminy, a prace polegające na rozbudowie czy projekcie rozbudowy sieci gazowej trwają w większości sołectw gminy. 

Wójt argumentuje 

Jak twierdzi wójt gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk, gmina Gorzyce była jedną ze słabiej zgazyfikowanych gmin w tej części regionu. Ponad 20 lat temu, w efekcie starań komitetu gazyfikacyjnego, podłączono do sieci fragmenty Bełsznicy, Gorzyc czy Gorzyczek. - W ostatnich latach ruszyła w naszej gminie intensywna rozbudowa sieci gazowej, która jest efektem wspólnych starań wielu Osób, w tym mieszkańców, przedsiębiorców i naszego samorządu. Rozbudowę sieci przez przedsiębiorstwo gazowe łączymy – jeżeli to możliwe - z robotami kanalizacyjnymi i modernizacją dróg - powiedział D. Jakubczyk. Dodał, że w obliczu rosnących cen paliw – węgla czy gazu - mieszkańcy powinni mieć możliwość wyboru źródła ciepła, dostosowania go do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Możliwość przyłączenia do sieci gazowej powoduje również wzrost wartości nieruchomości. Dlatego w ostatnim czasie wielu mieszkańców zdecydowało się na wymianę źródła ciepła właśnie na gazowe, co również przekłada się na stan naszego powietrza. Sam wzrost cen paliw oraz energii jest oczywiście rzeczą na którą samorządy nie mają wpływu - tłumaczył.

D. Jakubczyk wskazał również na to, że ceny węgla są wyższe niż kiedykolwiek wcześniej, a jednak ogrzewanie nim nie jest ekologiczne. 

Wyższe rachunki za gaz

Jak poinformował dziennikarzy prezes PGNiG podczas Kongresu 590, spółka będzie starała się składać wnioski taryfowe w taki sposób, by wzrost ceny był jak najmniej dotkliwy dla gospodarstw domowych. Od 1 października gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny płacą za gaz więcej o 7,4 proc. Prezes URE zaakceptował we wrześniu 2021 r. wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Oznacza to nawet kilkanaście złotych więcej w comiesięcznych rachunkach. To już trzecia podwyżka w tym roku.

Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1, zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, płatność za gaz będzie wyższa o 3,36 proc., co oznacza kwotowy wzrost o 0,72 zł miesięcznie. Dla odbiorców z grupy W-2.1 płatność wzrośnie o 4,63 proc. i wyniesie 4,48 zł miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający większe ilości paliwa, tj. ogrzewający także mieszkania gazem (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o 13,76 zł miesięcznie więcej (wzrost płatności o 4,89 proc.). Powodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG Obrót Detaliczny.