Wtorek, 30 listopada 2021

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

PWSZ Racibórz zaczęła nowy rok akademicki. Uczelnia może zmienić nazwę na Akademię Nauk Stosowanych

01.10.2021 12:29 | 11 komentarzy | ma.w

W Raciborskim Centrum Kultury odbyła się inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w raciborskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Mowę inauguracyjną wygłosił rektor dr Paweł Strózik.

PWSZ Racibórz zaczęła nowy rok akademicki. Uczelnia może zmienić nazwę na Akademię Nauk Stosowanych
Uczelnia z Raciborza ma ambitne plany na nowy rok akademicki, cieszy się z zacieśniania współpracy z samorządami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To był trudny, ale twórczy czas - mówił rektor o minionym, pandemicznym roku akademickim. Uczelni zrobiła milowy krok naprzód, angażując się w projekty dotychczas nieobecne w mieście czy powiecie.

Rektor wita gości inauguracji.mp3

PWSZ rozwija się w oparciu o strategię krótkoterminową, w perspektywie kilku najbliższych lat. Jej trzy najważniejsze obszary to: doskonalenie oferty dydaktycznej, wzmocnienie pozycji w mieście i regionie oraz dostosowanie oferty programowej do oczekiwań rynku pracy. - Cele operacyjne strategii już są realizowane. Zacieśniliśmy współpracę z Miastem i Powiatem, zgodnie z naszą misją - prowadzenia działań dla rozwoju regionu poprzez ofertę wysokiej jakości usług edukacyjnych, wzbogacanie wiedzy oraz kształcenie. Miasto i Powiat aktywnie wspierają rozwój uczelni na płaszczyźnie ideowej oraz w sposób materialny - mówił rektor Strózik.

- Poważnie rozważamy zmianę nazwy PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych w Raciborzu. Spełniamy wszystkie kryteria jakościowe i ilościowe. Nowa nazwa podniesie prestiż i rozpoznawalność uczelni w regionie - zapowiedział dr Paweł Strózik.

Przemówienie inauguracyjne.mp3

Po przemowie rektora głos zabrali goście honorowi uroczystości.

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda mówił, że władze powiatu są pod wrażeniem zmian, jakim podlega miejscowa uczelnia. Powiat przeznaczył właśnie 100 tys. zł na rozwój kierunku pielęgniarstwo. - Widzimy potencjał kierunków, które rozwijają młodzież i jestem dumny że mamy taką uczelnię, a moim zdaniem nasza uczelnia jest regionalnym potentatem, a może jeszcze zyskać. Mamy się czym chwalić jako ziemia raciborska - powiedział włodarz powiatu.

Zapewnił władze uczelni, że samorząd powiatowy nie zamierza poprzestać na finansowym wsparciu PWSZ. - Z tego miejsca zapewnię pana rektora o chęci dalszej współpracy Powiatu z uczelnią. Dzieje się wiele, dziękuję wszystkim wspierającym rozwój uczelni. Nowi partnerzy PWSZ są świadectwem wsparcia dla placówki. Studentom życzę, żeby spotykali się w realu, a nie tylko w trybie online - podsumował Grzegorz Swoboda.

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy pozwolił sobie na „niewielką garść refleksji”. - 1 października to początek roku akademickiego, ale ta data to tak naprawdę tylko symbol. Dowolna data z procesu który się dzieje byłaby też na miejscu. Nie spotkalibyśmy się gdyby ktoś wcześniej nie wykonał jakiejś pracy, gdyby ktoś tego nie zaplanował. Tak samo jak to wszystko co od poniedziałku ruszy na uczelni. Ktoś to wcześniej układa i zawsze to jest jakiś człowiek.

- Z tego punktu w którym teraz jestem widzę jak istotne jest to abyśmy mieli odpowiednich ludzi. Często przy rekrutacjach do urzędu przejawia się nazwa PWSZ Racibórz - mówił włodarz Raciborza.

Prezydent podkreślił, że ostatnio odbyło się ważne dla miasta wydarzenie. - Niedaleko stąd przy ulicy Piaskowej firma Tokai-Cobex otworzyła zakład grafityzacji za 200 mln zł. Koncern światowy, a wybrano z całego świata właśnie Racibórz i wszyscy od niskiego szczebla po szefów firmy na poziomie Europy i Japonii wskazali na trzy czynniki ważne dla tej wielkiej inwestycji. Po pierwsze: ludzie, którzy opracowali technologię - ludzie z Raciborza, Po drugie - ludzie którzy będą umieli to obsługiwać - tacy ludzie są w Raciborzu i dopiero po trzecie - 43 mln zł wsparcia z Katowickiej Strefy Ekonomicznej. Gdyby brakowało jednego z tych elementów to by się tu nic nie wydarzyło. 43 mln zł znalazłyby się wszędzie indziej, ale dwa pozostałe czynniki tylko w Raciborzu. Mając taką perłę jak PWSZ, w wielu miejscach będziemy mogli się poszczycić takimi kompetencjami, że kolejna taka rzecz się wydarzy u nas. I tego życzę uczelni i jej władzom - podsumował prezydent Raciborza.

Dr Anna Janik przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych z Katowic przyznała, że to jej pierwsza inauguracja w Raciborzu. - Wyrażę niedowierzanie, że aż tak fantastycznie ta szkoła funkcjonuje, ja też będę miała tu zajęcia. To studenci są najważniejsi. Oni chcą się tutaj uczyć, a ja wskażę na wydział pielęgniarstwa. To kierunek bardzo trudny i trzeba przyswoić ogrom wiedzy teoretycznej i praktycznej. Centra symulacji mnie nie przekonują bo jestem ze starego pokolenia kadry medycznej. Dla mnie kontakt z pacjentem jest najważniejszy. Musi się skończyć pandemia, żebyście - studenci - mogli wejść do szpitala i normalnie funkcjonować z pacjentem. Życzę studentom, żeby tylu ilu tu zaczyna, żeby tylu zdobyło prawo wykonywania zawodu. Dyplom to jedno, ale jeszcze ważniejsze jest to prawo. Życzę wam też prawdziwego życia studenckiego, które uniemożliwiła pandemia - stwierdziła.

Dr Beata Fedyn prorektor ds. studentów określiła studiowanie nową rolą społeczną i wyróżnieniem społecznym. Student to większa samodzielność, nowe przyjaźnie, często i miłość. Jest to trudna praca twórcza. Potrzeba do niej serca i wyobraźni. Życzę byście byli kreatywni, dociekliwi, żądający odpowiedzi na twórcze pytania. - Nigdy nie przestawajcie pytać. Każdego dnia odkrywajcie choć trochę tej tajemnicy i pamiętajcie, że w życiu najważniejsze są dwa dni - ten kiedy się rodzimy i ten, w którym uświadamiamy sobie po co przyszliśmy na świat. - W życiu uczelni poznajcie sekret tego drugiego dnia - zaznaczyła Beata Fedyn.

Wystąpienie przedstawicielki studentów.mp3