Czwartek, 21 października 2021

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Piknik Grup Rekonstrukcji Historycznej w Sławikowie. Zobacz, co zorganizowano przy ruinach pałacu [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]

25.09.2021 16:14 | 1 komentarz | mad

Pałac w Sławikowie znów obiektem zainteresowania szerszego grona osób. Dzieje się tak, bo zorganizowano tam kolejną imprezę, choć pierwszą tego typu. To Piknik Grup Rekonstrukcji Historycznej.

Piknik Grup Rekonstrukcji Historycznej w Sławikowie. Zobacz, co zorganizowano przy ruinach pałacu [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]
Spotkanie zorganizowano w sobotę 25 września.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wskazywał w rozmowie z Nowinami Sławomir Pazderyn, wydarzenie zgromadziło grupy rekonstrukcyjne od czasów napoleońskich po II wojnę światową. Ale nie tylko, przygotowano także pokaz mody historycznej, rowery zabytkowe, koncert wokalny w wykonaniu Nadii Bober, przejazd samochodami wojskowymi, strzelanie z: wiatrówki, łuku, kusz oraz broni hukowej, a także jazda na kucykach. Spotkanie zwieńczyły inscenizacje wojenne z 1939 r. i 1945 r.

- Interesujemy się okresem II wojny światowej. Pomyśleliśmy, że pałac w Sławikowie będzie takim klimatycznym, dość ciekawym miejscem na takie spotkanie - mówił Sławomir Pazderyn, pytany skąd wziął się pomysł w fundacji Gniazdo na zorganizowanie wydarzenia. To zostało przygotowane przy współpracy z Urzędem Gminy Rudnik i Grupą Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer. Pełną rozmowę z prezesem fundacji można zobaczyć w poniższym wideo:

Maciej, Mateusz, Bartosz, Grzegorz, Łukasz i Jacek na wydarzeniu reprezentowali RSS - Raciborskie Stowarzyszenie Strzeleckie. To organizacja o charakterze sportowo-kolekcjonerskim, zrzeszająca miłośników broni palnej historycznej i nowoczesnej, a także wszelakiej broni śrutowej, cięciwowej oraz czarnoprochowej. - Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Rozmach imprezy jest duży i co ważne pałac ma swój klimat - mówili nam przedstawiciele RSS, kiedy pytaliśmy, jak oceniają to wydarzenie.

Z 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich do Sławikowa przyjechali: Orest, Adrian, Bartosz i Mariusz. - Jesteśmy tutaj, w Sławikowie, po raz pierwszy i jak najbardziej podoba nam się otoczenie - usłyszeliśmy od gości z Krakowa.

Miłośnicy Sprzętu Wojskowego Południe do Sławikowa przyjechali z Połomi. - Cieszą nas takie imprezy, dobrze, że się odbywają, to taki powrót po pandemicznej przerwie -usłyszeliśmy od gości z powiatu wodzisławskiego. Do zdjęcia pozują: Roman, Małgorzata, Beata, Mariola i Michał.

- Jesteśmy tutaj po raz pierwszy, to bardzo klimatyczne miejsce - usłyszeliśmy od przedstawicieli Centrum Łowieckiego Bardo. W Sławikowie czasowo stworzyli strzelnicę, co cieszyło się zainteresowaniem gości wydarzenia. Do zdjęcia pozują Piotr i Marcin.

Dwie grupy na wydarzeniu w Sławikowie prezentowały się przy jednej dioramie. To Grupa Rekonstrukcji Historycznej OKA i Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gwardia (wcześniej występująca pod nazwą GRH Gniazdo).

Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer to współorganizatorzy wydarzenia. Do zdjęcia pozuje rodzina Chłapków, która również prezentowała na wydarzeniu swoją dioramę.

O pokaz mody historycznej zadbała rodzina Klimów: Marta, Grzegorz i Anita z Lędziny. - To stroje z końca XIX wieku - tłumaczyła pani Anita. W Sławikowie gościli już po raz kolejny, choć w tej roli pierwszy raz.

Jakub i Adam z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ostfront pokazywali sekcję ciężkiego karabinu maszynowego armii pruskiej. W Sławikowie gościli już po raz kolejny, a jak oceniają to spotkanie? - Pozytywnie, zaprezentowano tutaj ciekawy przekrój grup rekonstrukcyjnych - mówili nam.