środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Ekologicznie w pszowskich przedszkolach

24.06.2021 15:10 | 0 komentarzy | AgaKa

Eko-akcji wśród najmłodszych nie brakuje. Najpierw dostali oczyszczacze powietrza, potem uczyli najmłodszych jak dbać o najbliższe otoczenie. Pszowskie przedszkola uczestniczyły w drugiej edycji kampanii edukacyjno-informacyjnej „Mogę! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”.

Ekologicznie w pszowskich przedszkolach
O ekologii wiedzą już sporo, a są dopiero w przedszkolach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oczyszczacze powietrza były używane w salach, w których przebywało najwięcej dzieci. Ich stosowanie wspiera w walce z alergiami i astmą, jest także źródłem prawidłowego wzrostu i rozwoju. By dzieci miały świadomość pozytywnego wpływu czystego powietrza na zdrowie, przeprowadzono z nimi szereg zajęć edukacyjnych. W ich przyswojeniu pomogły materiały dydaktyczne, które przedszkola otrzymały w ramach kampanii.

Bajka uczy o smogu

Do przedszkoli przekazano tablice informacyjne o stanie jakości powietrza oraz ulotki dla rodziców. W każdej grupie prowadzone były zajęcia dotyczące problematyki zanieczyszczenia powietrza, smogu, ochrony przyrody. Dzieci chętnie w nich uczestniczyły ze względu na liczne zabawy, zadania i eksperymenty. Dzieci czytały książkę „Bajka o księciu i o złym smogu”. Przedszkolaki zaprzyjaźniły się z bohaterami książki, wykonały sylwetkę postaci, występowały w przedstawieniach, wykonywały prace plastyczne i poznały różne piosenki. Starszaki uczestniczyły w turnieju ekologicznym podsumowującym podstawowe wiadomości dotyczące ochrony środowiska naturalnego. Wspólnie wykonały też plakat "Zielona planeta", gdzie przypomniały zasady ratujące planetę Ziemię. 

Projekt „Ziemia”

W Przedszkolu nr 2 im. Pszowskich Krasnali po raz drugi najmłodsza grupa uczestniczyła w projekcie edukacyjnym "Ziemia". Dzieci przez dwa tygodnie uczestniczyły w zabawach proekologicznych. Uczyły się segregowania śmieci, oszczędzania energii elektrycznej, papieru i wody, poznały także żywioły i dowiedziały się jak wpływają na ziemię. Zorganizowano również konkurs pt. „Ekologiczne nakrycie głowy" zakończony pokazem mody ekologicznej.

Ekologiczna olimpiada

Co roku w kwietniu w Przedszkolu nr 3 w Pszowie odbywa się olimpiada ekologiczna. Jej głównym celem jest kształtowanie umiejętności współżycia z przyrodą, rozwijanie nawyków proekologicznych, utrwalenie wiedzy o środowisku w którym żyją i prawach w nim rządzących oraz zależnościach i skutkach ingerencji człowieka.

W tym roku ze względów epidemiologicznych, olimpiada odbyła się w każdej grupie wiekowej. Dzieci uczestniczyły w różnych formach rywalizacji. Był quiz wiedzy ekologicznej, segregacja śmieci, rozpoznawanie odgłosów polskich zwierząt, układanie puzzli ekologicznych oraz śpiewanie piosenki „Ziemia, wyspa zielona”. Po zakończeniu konkursu za prawidłowo wykonane zadania ekologiczne każda grupa otrzymała „Dyplom Przyjaciela Ziemi”, a dzieci doceniono nagrodami ufundowanymi przez Urząd Miasta w Pszowie.

Dzieci z zapałem uczestniczyły we wszystkich przygotowanych działaniach czerpiąc z nich wiele radości i wiedzy ekologicznej, a uśmiech na ich twarzach to dowód, że warto zaszczepiać ekologię od najmłodszych lat.

Dzieci uczyły się segregowania śmieci