Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pracowniczki pomocy społecznej z Nędzy zachowały się jak trzeba. Dzięki nim nie doszło do tragedii

Kobiety zauważyły zadymienie w budynku mieszkalnym. Zaalarmowały nie tylko służby, ale również lokatorów. Dzięki temu udało się uniknąć tragedii.

Pracowniczki pomocy społecznej z Nędzy zachowały się jak trzeba. Dzięki nim nie doszło do tragedii
Budynek, w którym doszło do zadymienia. Na zdjęciu widać interweniujących strażaków, którzy udzielili pomocy lokatorowi. Mężczyzna podtruł się czadem (fot. OSP Nędza).
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Błyskawiczna akcja

Niedrożny przewód kominowy spowodował zadymienie w budynku wielorodzinnym przy ul. Jesionowej w Nędzy (21 kwietnia o godz. 10.57). Świadkami zdarzenia były pracowniczki opieki społecznej, które natychmiast powiadomiły strażaków o zagrożeniu, a następnie poprosiły lokatorów o opuszczenie budynku.

Wkrótce na miejscu zjawili się strażacy zawodowi oraz ochotnicy. - Mężczyzna z mieszkania została przebadany przez strażaków urządzeniem TOX CO, które sprawdza zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu - informuje bryg. Roland Kotula, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Raciborzu. Badanie wykazało, że mężczyzna faktycznie został podtruty czadem. Dowódca akcji podjął decyzję o wezwaniu na miejsce ratowników medycznych, którzy przetransportowali mieszkańca Nędzy do szpitala.

Dodajmy, że 21 kwietnia strażacy z powiatu raciborskiego interweniowali jeszcze cztery razy. Wszystkie wyjazdy miały związek z dowozem starszych osób na szczepienie. Z pomoc druhów i druhen skorzystali mieszkańcy Kuźni Raciborskiej, Nędzy oraz Rud.

"Czuwamy nad bezpieczeństwem naszych podopiecznych"

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nędzy Bożena Polaczek w rozmowie z Nowinami przyznaje, że jeden z lokatorów budynku przy ul. Jesionowej jest podopiecznym tej instytucji. - Pracownicy dość często tam chodzą. Musimy pilotować sytuację. W tym przypadku odebraliśmy telefon od sąsiada, który przekazał nam, że może dziać się tam coś niepokojącego - wyjaśnia kierownik Polaczek.

Jak kierownik GOPS-u w Nędzy ocenia postawę swoich podwładnych? - Jestem bardzo zadowolona z pracowników. Czuwają nad bezpieczeństwem naszych podopiecznych. W dobie pandemii skupiamy uwagę na osobach mniej zaradnych i sprawnych, których doglądamy osobiście. Z pozostałymi podopiecznymi mamy kontakt telefoniczny - mówi Bożena Polaczek.

Jak groźny jest tlenek węgla?

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest bezbarwny i bezwonny. Powstaje m.in. w następstwie niewłaściwego użytkowania urządzeń grzewczych. Zatrucie czadem może prowadzić do uszkodzenia narządów, a nawet śmierci.

Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Czad wiąże się z hemoglobiną i blokuje dopływ tlenu do organizmu. Najczęstsze objawy zatrucia tlenkiem węgla to: przyspieszenie akcji serca, szybki i nieregularny oddech, trudność oddychania, zaburzenia orientacji, zawroty i ból głowy, duszności, oszołomienie, osłabienie, znużenie, nudności, wymioty, senność.

Jak powstaje tlenek węgla?

Czad powstaje m.in. w następstwie spalania drewna, oleju, gazu, czy węgla w niewystarczającej ilości tlenu. Przyczyną powstawania czadu może być też wada urządzenia grzewczego lub niedrożność przewodów kominowych.

Najczęstszą przyczyną zatruć w budynkach mieszkalnych jest nieszczelność, wady produkcyjnego i brak konserwacji przewodów kominowych, a także niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi na nowe).


Zobacz również:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].