Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Dwie organizacje doczekają się odznaczenia Sejmiku

10.04.2021 07:00 | 0 komentarzy | ska

WODZISŁAW ŚLĄSKI Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach dwa podmioty z terenu Wodzisławia Śląskiego zostaną uhonorowane Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Choć dopiero wręczenie medalu będzie jego oficjalnym nadaniem, można już zdradzić, że kapituła pozytywnie rozpatrzyła złożone wnioski.

Dwie organizacje doczekają się odznaczenia Sejmiku
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznawana jest przez Sejmik, na podstawie decyzji kapituły
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wyjaśnia nam Jacek Świerkocki, przewodniczący kapituły Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz radny Sejmiku Województwa Śląskiego, o przyznaniu odznaczenia może oficjalnie powiedzieć dopiero po jego wręczeniu. Takie są procedury. – Mogę natomiast potwierdzić, że przyjęliśmy i pozytywnie rozpatrzyliśmy dwa wnioski o przyznanie odznaki. Dotyczą one Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej oraz Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim – informuje Jacek Świerkocki. Odznaka nadawana jest przez Sejmik Województwa Śląskiego za wybitne zasługi osobom oraz instytucjom wyróżniającym się w działalności na terenie Śląska. Wniosek o przyznanie odznaki dla Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej skierowała do kapituły senator Ewa Gawęda, podkreślając ponad 30-letnie działanie organizacji na rzecz małej Ojczyzny, lokalnej historii, integracji mieszkańców oraz promocji ziemi wodzisławskiej. We wniosku przytoczono wiele wydarzeń, zorganizowanych przez TMZW, jak np. Wyścig Kolarski Wodzisław-Karwina-Wodzisław, Dni Kultury, Miejskie Obchody Dnia Dziecka czy Rajd Szlakiem Więźniów Oświęcimskich. Podkreślone zostały także zasługi TMZW dla kultury, choćby poprzez działalność ZPiT Vladislavia, a także dbałość o dziedzictwo – w tym przypadku odbudowę i utrzymanie Baszty Rycerskiej.

Okazją do nadania odznaczenia dla Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim jest uroczystość nadania sztandaru dla KP PSP Wodzisław wraz z prezentacją publikacji na temat pożarnictwa na ziemi wodzisławskiej Sławomira Kulpy, o której pisaliśmy w ostatnim numerze. Jeśli okoliczności pozwolą, uroczystość ma odbyć się w maju, kiedy obchodzony jest Dzień Strażaka. O przyznanie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego dla strażaków wnioskował poseł Adam Gawęda.

Szymon Kamczyk

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP