Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Mniej wiernych w kościołach, mniej osób w sklepach, zamknięcie żłobków i przedszkoli - nowe obostrzenia

25.03.2021 11:31 | 5 komentarzy | żet

25 marca premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli wprowadzenie nowych obostrzeń sanitarnych.

Mniej wiernych w kościołach, mniej osób w sklepach, zamknięcie żłobków i przedszkoli - nowe obostrzenia
Premier Mateusz Morawiecki (fot. Adam Guz/KPRM).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nadzieja w szczepionkach

- Polska znajduje się dzisiaj w najtrudniejszym momencie pandemii od trzynastu miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo znaczący - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Szef rządu dodał, że aktualnie zajętych jest 70% łóżek covidowych, a służba zdrowia zbliża się do granicy wydolności. Dotyczy to nie tylko możliwości infrastrukturalnych i sprzętowych, ale również kadrowych. - Wszystkie, nawet te trudne decyzje, są konieczne, żeby opanować tę falę - dodał premier Morawiecki, zapowiadając wprowadzenie kolejnych obostrzeń sanitarnych.

Premier zaapelował, aby Święta Wielkanocne spędzić w wąskim gronie rodzinnym. Nadzieja na poprawę sytuacji przyjdzie po świętach, gdy dotrą kolejne partie szczepionek. Premier zapewnił, że Polska byłaby w stanie szczepić miesięcznie miliony ludzi, gdyby trafiało do niej tyle szczepionek co do USA czy Wielkiej Brytanii.

Najgorzej jest na Śląsku

- Nie mamy wątpliwości, że trzecia fala zakażeń przewyższy to co mieliśmy na jesień - powiedział z kolei minister Adam Niedzielski. Dodał, że mutacja brytyjska wirusa powoduje nie tylko wzrost liczby zakażeń, ale również większą liczbę hospitalizacji.

Aktualnie najgorsza sytuacja panuje w województwach mazowieckim oraz śląskim. - W ciągu dwóch tygodni województwo śląskie ze średniej ogólnopolskiej pozycji stało się liderem liczby nowych zakażeń - powiedział minister. Nie wykluczył, że w kolejnych tygodniach konieczny będzie transport chorych ze Śląska do innych regionów kraju, gdzie będą dla nich miejsca.

Już jutro na lotnisku w Pyrzowicach ma zostać otwarty drugi szpital tymczasowy w województwie śląskim przeznaczony dla chorych na COVID-19. 

"Logika stosowania obostrzeń działa"

Jednocześnie minister Niedzielski wskazał na województwo warmińsko-mazurskie, gdzie po wprowadzeniu daleko idących obostrzeń udało się zatrzymać dynamikę rozwoju zakażeń. Podobnie rzecz się ma z województwem pomorskim.

- Logika stosowania obostrzeń działa w rzeczywistości i widać to na przykładzie województwa warmińsko-mazurskiego oraz województwa pomorskiego - stwierdził minister.

Sytuacja kryzysowa

Nowe obostrzenia sanitarne będą obowiązywać od 27 marca od 9 kwietnia. Szczegóły:

  • zamknięcie sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2000 m(dotyczy to handlu detalicznego, firmy budowlane będą mogły nadal zaopatrywać się w materiały budowlane niezbędne w ich działalności w hurtowanich i składach materiałów budowlanych),
  • 1 osoba na 15 m2 w sklepach o powierzchni poniżej 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2 w sklepach o powierzchni pow. 100 m2, na poczcie oraz targowiskach (dotychczasowy limit to 1 osoba na 15 m2),
  • 1 osoba na 20 m2 w miejscach kultu religijnego (dotychczasowy limit to 1 osoba na 15 m2),
  • zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych,
  • zamknięcie żłobków i przedszkoli (za wyjątkiem dzieci medyków, służb ratunkowych i porządkowych),
  • obiekty sportowe dostępne tylko dla zawodowców.

Ponadto obowiązują wszystkie dotychczasowe obostrzenia sanitarne.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że w przypadku obiektów kultu religijnego największym wyzwaniem pozostaje przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w kościołach. Zostało temu poświęcone spotkanie przedstawicieli rządu oraz episkopatu, którego efektem jest wydanie jasnych wytycznych dla księży.

Jeśli nowe obostrzenia nie przyniosą rezultatu, rząd może rozważyć wprowadzenie stanu wyjątkowego.Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów