Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Więcej kasy dla sołtysów

26.03.2021 07:00 | 0 komentarzy | mad

Sołtysi z terenu gminy Pietrowice Wielkie mogą liczyć na wyższe diety. O ile wzrosły?

Więcej kasy dla sołtysów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zmiany uchwalono na minionej sesji rady gminy. Od teraz sołtysi mogą liczyć na 470 złotych, wcześniej otrzymywali 230 złotych. Stawki wzrosły więc o ponad 100 procent. Diety przysługują sołtysom kwartalnie. Środki wpadają do ich kieszeni również za uczestnictwo w sesji. To dodatkowe 60 złotych.

W imieniu sołtysów podczas obrad głos zabrała Maria Palisa– sołtyska Cyprzanowa, a zarazem radna gminna, która podziękowała w imieniu wszystkich sołtysów za dodatkowe środki. – Sami wiecie, że sołtysi mają bardzo dużo pracy i to jest taka premia dla nich – powiedziała pani sołtys.

Przewodniczący rady Piotr Bajak mówił z kolei, że samorząd docenia pracę sołtysów, wskazując, że to są osoby zaangażowane w życie społeczności lokalnej. – Ta gratyfikacja finansowa jest symboliczna, to nie są duże kwoty – powiedział, akcentując, że sołtysi dietę otrzymują raz na trzy miesiące. Stwierdził również, że wcześniej szefowie poszczególnych wiosek mogli liczyć na prowizję przy poborze podatków, jednak obecnie większość mieszkańców decyduje się m.in. na płatność online.

Gmina Pietrowice Wielkie składa się z jedenastu sołectw. Uchwała przyniosła więc dla gminnego budżetu obciążenie w wysokości 10 tys. 560 złotych. Zaś rocznie samorząd na diety dla sołtysów przeznacza 20 tys. 680 zł. Należy jednak przyznać, że obciążenie w tej kwocie dla gminnego budżetu jest niewielkie, patrząc na ogrom pracy wykonywanej przez szefów poszczególnych wiosek każdego dnia, o każdej porze.

Ludzie:

Maria Palisa

Maria Palisa

Radna gminy Pietrowice Wielkie, sołtys Cyprzanowa 

Piotr Bajak

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie