Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Rudyszwałd z wyremontowaną drogą. Wicemarszałek Kałuża: To zadanie pokazuje dobrą współpracę pomiędzy samorządami

23.03.2021 12:36 | 3 komentarze | mad

Oficjalnie zakończono inwestycję drogową łączącą Polskę i Republikę Czeską. Chodzi o przebudowę ulic Rakowca, Głównej i Wiejskiej w Rudyszwałdzie (gm. Krzyżanowice). To zadanie jest wart ponad 4,2 mln złotych.

Rudyszwałd z wyremontowaną drogą. Wicemarszałek Kałuża: To zadanie pokazuje dobrą współpracę pomiędzy samorządami
Oficjalnego otwarcia wyremontowanej drogi dokonano we wtorek 23 marca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co wykonano?

W ramach inwestycji przebudowano odcinek drogi powiatowej w Rudyszwałdzie o łącznej długości 3 353 m, począwszy od skrzyżowania ul. Wiejskiej z ul. Zabełkowską (DK45), do skrzyżowania ul. Rakowiec z ul. Wojsk Ochrony Pogranicza, tj. przejścia granicznego Chałupki – Szylerzowice. Zakres zaplanowanych prac obejmował m.in.: przebudowę i poszerzenie jezdni na ul. Wiejskiej, poszerzenie jezdni, a następnie wykonanie nakładki asfaltowej na ul. Głównej, przebudowę istniejącego odwodnienia i budowę nowego, budowę chodnika przy ul. Głównej i ul. Rakowiec oraz utwardzenie poboczy, przebudowę zjazdów indywidualnych i wlotów skrzyżowań z drogami gminnymi oraz przebudowę kolidującej infrastruktury elektrycznej i teletechnicznej. Wartość zadania to 4 266 276,13 zł. Natomiast dofinansowanie wyniosło: 2 170 368,35 zł ze środków unijnych oraz 668 861,36 zł z budżetu państwa. Wkład własny został sfinansowany mniej więcej w połowie przez Powiat (703 575,38 zł) i gminę Krzyżanowice (723 471,04 zł).

Oficjalne otwarcie

Inwestycję podsumowano we wtorek 23 marca, na krótkiej konferencji prasowej, zorganizowanej przez Powiat. Uczestniczyli w niej m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża, starosta raciborski Grzegorz Swoboda, wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, wicewójt Wolfgang Kroczek, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej w Katowicach Adam Wawoczny, radna z Rudyszwałdu, a zarazem wiceprzewodnicząca krzyżanowickiej rady Beata Płaczek, sołtys Rudyszwałdu Urszula Błaszczok oraz goście z Czech.

– Otwieramy nowy, dobry kawałek drogi – powiedział na wstępie starosta Grzegorz Swoboda, akcentując, że bardzo cieszy się z tej chwili. Dalej dziękował samorządom: wojewódzkiemu i gminnemu za dobrą współpracę. – Myślę, że to nie ostatnia inwestycja, którą chcemy realizować. Oby takich więcej – dodał.

Wicemarszałek Wojciech Kałuża podkreślał z kolei, że naocznie można zobaczyć poprzez tę inwestycję, jak pracują środki europejskie. – Niezmiernie nas to cieszy, że zadanie zostało zrealizowane sprawnie – mówił. Dalej wicemarszałek podkreślał, jak ważne jest współdziałanie pomiędzy samorządami, bo to - jego zdaniem - pozwala na sprawne realizowanie inwestycji.

– Cieszy mnie to, że ta droga ma charakter partnerski, ponieważ projekt jest połączony również ze stroną Czeską. To ważne, aby budować tę współpracę, szczególnie tutaj na pograniczu – kontynuował.

– Cieszę się z tej drogi, cieszymy się jako mieszkańcy gminy Krzyżanowice – powiedział natomiast wójt Grzegorz Utracki. Podkreślał, że o jej remont zabiegał jeszcze jako radny powiatowy. Wójt drogę nazwał strategiczną, łącząca całą miejscowość, a zarazem specyficzną, bo jej część biegnie odcinkiem granicznym. Dalej wracał pamięcią do inwestycji, którą wykonała strona czeska w 2019 roku. Wówczas położono nową nawierzchnię jezdni na ul. Rakowiec wraz z zabudową krawężników drogowych. – A my ze środków marszałkowskich, powiatu i gminy zrobiliśmy resztę. Rudyszwałd zyskał bardzo dobrą, bezpieczną drogę – dodał.

Prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej w Katowicach Adam Wawoczny podczas oficjalnego otwarcia drogi mówił z kolei, że graniczny odcinek drogi jest ważny z punktu ruchu turystycznego.

– Chcemy rozwijać ten ruch turystyczny i właśnie takie inwestycje, taka współpraca samorządów jest niesłychanie potrzebna dla rozwoju turystyki, dla jej podźwignięcia po covidzie – wyjaśnił.

Dalej radna Beata Płaczek oraz sołtys Urszula Błaszczok dziękowały za nową drogę. – Droga nie była łatwa w budowie, bo realizacja wiązała się z uciążliwościami dla mieszkańców, ale wszystko udało się do końca doprowadzić – mówiła Beata Płaczek.

– To wielka inwestycja, która będzie służyć naszym mieszkańcom i okolicznych miejscowości na lata – dodała sołtys Błaszczok.

Słowa o dobrej współpracy padły też ze strony gości z Czech.

Ludzie:

Beata Płaczek

Beata Płaczek

Wiceprzewodniczący rady gminy Krzyżanowice

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Wolfgang Kroczek

Wolfgang Kroczek

Wicewójt gminy Krzyżanowice