środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Dawid Wacławczyk przeprosił pisemnie starostę za nielegalne użycie logo Powiatu Raciborskiego

25.02.2021 13:34 | 4 komentarze | ma.w

Radczyni prawna starostwa powiatowego w Raciborzu Michalina Staniszewska - Niestrój poinformowała radnych na lutowej sesji o działaniach, jakie podjęto w celu zabezpieczenie interesów powiatu raciborskiego w kontekście tzw. sprawy wiceprezydenta Dawida Wacławczyka, którego samorządowcy podejrzewają o naruszenie praw autorskich Powiatu.

Dawid Wacławczyk przeprosił pisemnie starostę za nielegalne użycie logo Powiatu Raciborskiego
Dawid Wacławczyk wiceprezydent Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak podała pani mecenas, zarząd powiatu podjął uchwałę o skierowaniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Dawida Wacławczyka, w związku z tym, że na zakup koncepcji połączenia Zamku i Muzeum autorstwa Grzegorza Wawocznego zostały wydatkowane środki publiczne oraz w związku z licznymi doniesieniami medialnymi dotyczącymi podejrzenia popełnienia przestępstwa - plagiatu tej koncepcji.

- Zarząd zdecydował, że należy takie zawiadomienie skierować do prokuratury, tym bardziej, że przestępstwo plagiatu jest ścigane z oskarżenia publicznego - stwierdziła Michalina Staniszewska - Niestrój na zdalnej sesji rady powiatu.

Radczyni oznajmiła, że w starostwie oczekują teraz ruchu ze strony prokuratury w tej sprawie.

- W ocenie zarządu powiatu złożenie tego zawiadomienia było konieczne, bo zarząd odpowiada za finanse publiczne, a takowe środki zostały wydatkowane. Stworzone przez pana Grzegorza Wawocznego dzieło jest mieniem Powiatu Raciborskiego i zgodnie z umową, jaka została zawarta między Powiatem a panem Wawocznym autorskie prawa majątkowe należą do Powiatu. Stąd zawiadomienie było jak najbardziej uzasadnione - podkreśliła mecenas Staniszewska - Niestrój.

Odniosła się na sesji również do kwestii ochrony wizerunku Powiatu, który jej zdaniem nie ze swojej winy został zaangażowany w sprawę, która stała się medialna i która jest postrzegana bardzo negatywnie przez społeczeństwo.

- Pojawiła się też kwestia logo, które zostało umieszczone w koncepcji stworzonej przez pana Dawida Wacławczyka, które wykorzystano bez wiedzy i zgody Powiatu - poinformowała prawniczka starostwa.

Sesja powiatowa w trybie zdalnym


Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Michalina Staniszewska - Niestrój

Michalina Staniszewska - Niestrój

Radczyni prawna Starostwa Powiatowego w Raciborzu