Sobota, 27 lutego 2021

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Dlaczego radni Lenka nie ufają Polowemu w sprawie śmieci?

01.01.2021 18:25 | 4 komentarze | ma.w

Marcin Fica były szef komisji gospodarki miejskiej przedstawił na ostatniej w roku sesji szereg wątpliwości, jakie klub „Razem dla Raciborza” wysunął pod adresem propozycji prezydenta Dariusza Polowego. Ten dążył do wyłączenia z miejskiego systemu gospodarki nieruchomości niezamieszkałych, do których jego zdaniem dopłacają mieszkańcy. Aktualnie dopłata 1,5 mln zł rocznie, a w 2021 roku wyniesie ok. 2 mln zł.

Dlaczego radni Lenka nie ufają Polowemu w sprawie śmieci?
Marcin Fica przedstawił pytania klubu radnych "Razem dla Raciborza" na grudniowej sesji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Według rajców „Razem” włodarz miasta wykazał się „niezrozumieniem tematu, pobieżnym podejściem do wyliczeń i próbą łatania nieudolnego zarządzania tą sferą gospodarki miejskiej”. Uznali, że nie ma wyraźnego powodu ani do wyłączania podmiotów gospodarczych z systemu miejskiego, ani do podwyższania opłaty śmieciowej.

Ciągła podwyżka cen nie może usprawiedliwiać nieradzeniem sobie z odpadami komunalnymi - odczytał na ostatniej sesji Marcin Fica. W oskarżycielskim tonie przekazał prezydentowi, że ten nie pokazał radzie zagrożeń w raporcie za 2019 rok, a teraz straszył przedsiębiorców - mieszkańców, że wyłączy ich z obsługi przez Miasto, a mieszkańców straszył widmem podwyżki opłaty. Prezentację Polowego na temat deficytu śmieciowego określił: raczej nic nie wnosi do tematu.

Oto niektóre z uwag i pytań zadanych włodarzowi w interpelacji „Razem dla Raciborza”.

  • - W Analizie gospodarki odpadami komunalnymi za 2019 r. Pan Prezydent w Podsumowaniu nie zawarł żadnych wniosków, z których wynikałaby potrzeba czy też konieczność wyłączenia z systemu gospodarki odpadami nieruchomości niezamieszkałych. Nie przedstawił też wtedy żadnych pogłębionych wyliczeń na podstawie których można dojść do ilości odpadów zadeklarowanych przez przedsiębiorców (nieruchomości niezamieszkałe).
  • - Z początkiem nowego roku firmy muszą deklarować rzeczywistą ilość produkowanych odpadów komunalnych. - W jaki sposób została zweryfikowana (jeśli była zweryfikowana, a jeśli nie to dlaczego?) rzeczywista ilość odpadów odbieranych od podmiotów gospodarczych w stosunku do deklaracji wg dotychczasowych unormowań i wg nowych regulacji? - zapytał Fica prezydenta

  • - prosimy o przedstawienie miesięcznych sprawozdań firmy PUH Empol z pokazaniem ilości faktycznie odebranych odpadów (segregowanych i zmieszanych) z nieruchomości niezamieszkałych oraz z tej części nieruchomości niezamieszkałych w zabudowie mieszanej z podziałem na kubły/worki 80 l, 110 l, 240 l, 1100 l, 7000 l,

  • - na jakiej podstawie została wyliczona przez prezydenta prognoza wpłat na 2021 r. 761 027 zł., jeśli nie było jeszcze nowych deklaracji złożonych przez przedsiębiorców z nieruchomości niezamieszkałych obliczanych wg rzeczywistych ilości odbieranych odpadów?

Pełna treść interpelacji "Razem dla Raciborza" z 29.12.2020.docx

Argumenty Dariusza Polowego przedstawione na zdalnej konferencji prasowej.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.