Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Bibliotekarze po szkoleniach, w których stawiano na kreatywność

14.12.2020 11:12 | 0 komentarzy | d

Nieprzerwanie od 2017 roku, raciborskiej bibliotece udaje się pozyskać dotacje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację szkoleń podnoszących kwalifikacje pracowników. Bibliotekarze m.in. rozwijają swoje zdolności w zakresie nowych technologii oraz przygotowują się do pracy z nowymi typami użytkowników. W tym roku postawiono na kreatywność.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowe technologie, praca z obcokrajowcami, nietypowe zadania i wyzwania. Praca bibliotekarzy jest bardzo rozwojowa i wymaga ciągłego doszkalania, dlatego Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu od kwietnia 2020 roku realizuje projekt „Kreatywny bibliotekarz” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Z ośmiu zaplanowanych szkoleń, tylko trzy, ze względu na pandemię, mogły się odbyć tradycyjnie – w czerwcu pracownicy dowiedzieli się jak przyciągnąć rodziców z dziećmi do biblioteki oraz odkryli kulturalny skarb, jakim jest idea wolontariatu, a we wrześniu wzięli udział w szkoleniu na temat prewencji mobbingu w miejscu pracy. W ramach szkoleń w formule online bibliotekarze uczyli się m.in. jak aplikować do programów MKiDN, jak powinno wyglądać modelowe spotkanie autorskie i klubu książki oraz jak przyciągnąć młodzież do biblioteki z pomocą literatury grozy. Poznawano także sposoby na innowacyjną obsługę dojrzałych czytelników oraz, na koniec projektu, omówiono potrzeby Ukraińców w bibliotece. Wszystkie szkolenia poprowadzili specjaliści z Good Books - innowacje w kulturze i edukacji.

– Jesteśmy przekonani, że nowe kompetencje nabyte w trakcie szkoleń i warsztatów pozwolą bibliotekarzom na jeszcze lepszą obsługę naszych użytkowników, a dodatkowo przełożą się na większe zainteresowanie książką i biblioteką – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

źródło: MiPBP Racibórz

Ludzie:

Małgorzata  Szczygielska

Małgorzata Szczygielska

Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.