Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Zobaczcie, jak po rewitalizacji wygląda rynek w Krzanowicach [ZDJĘCIA, WIDEO]

08.12.2020 07:00 | 4 komentarze | mad

Rynek w Krzanowicach otworzył się już na mieszkańców, choć stuprocentowy efekt rewitalizacji będzie widoczny dopiero na wiosnę.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O rewitalizacji rynku w Krzanowicach mówiło się od lat. Inwestycję udało się zrealizować teraz, przy wsparciu środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zadanie wykonał Zakład Usługowo-Handlowy Kamila Dudy z Kietrza za kwotę 1 mln 138 tys. zł (była to najtańsza oferta spośród dziesięciu).

Prace zakończone

Prace na rynku rozpoczęły się pod koniec maja. Miały zakończyć się wraz z październikiem, jednak terminu nie udało się dotrzymać. Wykonawca zwrócił się do urzędu miejskiego z prośbą o przedłużenie daty końcowej, a jako powód wskazał niekorzystne warunki atmosferyczne w trakcie realizacji inwestycji. W urzędzie na prośbę przystali, przedłużając czas o dodatkowy miesiąc. Wraz z grudniem prace miały być więc zakończone, jednak to też się nie udało. Roboty miały swój finał kilka dni później. Zapytaliśmy więc burmistrza Andrzeja Strzedullę jak w urzędzie traktują tę sytuację oraz czy dla wykonawcy będzie to wiązało się z naliczeniem kary finansowej za niedotrzymanie terminu? – To się jeszcze okaże, jak zostanie to rozwiązanie. My też swoje uwagi zgłosiliśmy, co wówczas wykonawca tam poprawiał – odpowiada burmistrz.

Jak przekazał nam włodarz, wczoraj tj. 7 grudnia, z rynku miał zniknąć ciężki sprzęt. W efekcie mieszkańcy już bez przeszkód mogą korzystać ze zrealizowanej inwestycji. Burmistrz przypomina również, że stuprocentowy efekt rewitalizacji rynku będzie widoczny na wiosnę, kiedy teren się zazieleni. A także wtedy, kiedy zostanie uruchomiona fontanna (obecnie działa, ale zostanie wyłączona wraz z niższą temperaturą). – Rewitalizacja została wykonana zgodnie z projektem. Termin oddania się przesunął, ale też warunki pogodowe były takie, a nie inne. Mam nadzieję, że inwestycja będzie spełniała wymagania mieszkańców – podsumowuje burmistrz Strzedulla.

Co zmieniło się na rynku?

Zadanie miało na celu przywrócenie rynkowi charakteru miejskiego poprzez zaakcentowanie centrum miejscowości, porządkując układ komunikacyjny, wprowadzając elementy charakterystyczne dla przestrzeni miejskiej. Największe zmiany dokonały się w centralnej części. Pojawiła się tam fontanna, nowe ławki, wybrukowane zostały alejki. Na środku umieszczono herb miasta. Wymiany doczekał się również murek okalający rynek. Dodatkowo w trakcie realizacji zdecydowano o wyeksponowaniu studni, o której przypomniały właśnie prace związane z rewitalizacją.

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.