Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:
30.10.2020 15:44 | 21 komentarzy | żet, ma.w
Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 15:54

TEKST AKTUALIZOWANY

- Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki: zamykamy cmentarze
Premier Mateusz Morawiecki (fot. Mateusz Guz/KPRM).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zamknięcie cmentarzy na trzy dni

- Wszystkie działania wiosną i latem dały nam poczucie bezpieczeństwa i stabilności, ale ta druga fala, która przyszła, zniosła to poczucie - powiedział premier Mateusz Morawiecki 30 października podczas konferencji prasowej

Następnie powiedział, że zapadła decyzja o zamknięciu cmentarzy w dzień poprzedzający Uroczystość Wszystkich Świętych, a także w Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. - Tradycja jest mniej ważna niż życie - powiedział M. Morawiecki. Zamknięcie cmentarzy w dniach 31.10.2020 r. - 2.11.2020 r. nie dotyczy uroczystości pogrzebowych.

Praca zdalna w urzędach

Ponadto rząd nakazał pracownikom administracji publicznej, tam gdzie jest to możliwe, przejście na pracę zdalną. - Mamy bardzo prostą dyrektywę dla administracji publicznej - wszyscy pracownicy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie - powiedział M. Morawiecki. Nakaz pracy zdalnej w administracji będzie obowiązywał przez kolejne dwa tygodnie (z możliwością przedłużenia).

Premier zaapelował również do pracodawców, aby skierowali do pracy zdalnej wszystkich pracowników, którzy mogą wykonywać swoje obowiązki w tym trybie.

Apel - dyspozycja dla seniorów

Premier Mateusz Morawiecki raz jeszcze zaapelował do seniorów, aby nie wychodzili z domów. - Dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i bardzo mocnej dyspozycji, żeby wszyscy seniorzy, którzy mogą, pozostali w domu przez co najmniej najbliższe 2 tygodnie - dodał M. Morawiecki.

Automatyczna kwarantanna

Kolejną nowością są zmiany w procesie prowadzenia kwaranatanny - domownicy osoby chorej nie będą musieli czekać na telefon z sanepidu. Kwarantanna będzie miała charakter automatyczny (jeśli macie współdomownika z dodatnim testem, to zostańcie w domu).


Pytania dziennikarskie z konferencji

Czy ustąpienie rządu postulowane na demonstracjach jest brane pod uwagę?

Koncepcja przygotowana przez prezydenta Andrzeja Dudę w sprawie aborcji powinna dać do myślenia demonstrującym, bo protesty wynikały z niezrozumienia. Wobec tej propozycji wszystkie ich obawy są bezprzedmiotowe i nie należy się tym niepokoić. To bardzo dobra propozycja, ona rozpoczyna dialog i mam nadzieję na szybkie zakończenie uzgodnień. Warto usiąść i warto zdać sobie sprawę, że protesty są zagrożeniem dla innych. Nie chcemy interweniować ze względu na młody wiek demonstrantów, ale przeciwstawiamy się niszczeniu pomników, atakowaniu kościołów.

Czy te wszystkie obostrzenia mają szansę wygasić epidemię, skoro na ulicach odbywają się demonstracje wielotysięczne?

Na rządzących spoczywa konieczność podejmowania decyzji w realiach, w jakich się poruszamy. Ci młodzi ludzie tworzą zagrożenie dla swoich rodziców i dziadków.

Czy rząd planuje jakieś spotkanie ze protestującymi? Jakieś konkretne działanie? Czy stanowisko wicepremiera Jarosława Kaczyński zaprezentowane w sejmie jest jego opinią czy stanowiskiem rządu?

Były już takie próby zaproszenia przedstawicieli opozycji w tej sprawie. Ponawiam apel o to z tego miejsca, bo trzeba rozmawiać. Przedstawimy propozycje kompromisowe, ubierzemy je w formę prawną, w ustawę.

Jak szybko propozycja rozwiązań aborcyjnych autorstwa Andrzeja Dudy będzie wdrożona? Czy zostanie wstrzymana publikacja wyroku TK?

Planujemy szybki proces legislacyjny. Jak będzie to tylko możliwe po drugiej stronie. Jestem gotów do rozmów choćby od jutra rana.

Czy przedsiębiorcy, którzy skorzystali z Tarczy, mają nadal obowiązek zatrudnienia pracowników przez 24 miesiące, by nie zwracać pomocy rządowej, mimo drugiej fali pandemii i zamknięcia ich działalności?

Dla tych, co wykażą, poprzez obroty, że z uwagi na drugą falę warunki te były niemożliwe do spełnienia będą umorzenia. Za najwyższe dobro w życiu gospodarczym uważam ochronę przed upadłością i ochronę miejsc pracy. Obserwujemy depozyty na kontach przedsiębiorców i wiemy, że pieniądze tam jeszcze są. Konstruujemy teraz Tarczę branżową dla siłowni, branży fitness i restauracji.

Czy będą zamykane kościoły? Tam są przecież seniorzy.

Wiele dziedzin życia, tam, gdzie jest możliwość zachowania dystansu - sklepy, placówki usługowe, apteki, ale także ważne dla życia duchowego kościoły utrzymujemy otwarte z limitem osób na metr kwadratowy. Wirus wybucha np. w dyskotekach, weselach, gdzie ludzie są blisko i bez maseczek. Obostrzenia wprowadzamy tam, gdzie jest wysoki poziom ryzyka. Dziś nie ogłaszamy większych obostrzeń w kościołach, ale zachęcamy do tego, by starsi ludzie uczestniczyli we mszy w transmisjach tv.

Czy dotychczasowe obostrzenia obowiązują do odwołania, czy na 2 tygodnie? Jakie parametry są brane przy zamykaniu innych dziedzin życia gospodarczego?

Chodzi m.in. o zdolność naszej bazy łóżkowej i dostępność medyków. Sytuację analizujemy w cyklu 10-14 dni. Nie wykluczam, że w listopadzie zdalna nauka zostanie ogłoszona na dłuższy czas, ale chcemy iść drogą środka i nie wygasić całkiem gospodarki.

Jak długo będzie kontynuowanie nauki stacjonarnej jeśli chodzi o przedszkola i klasy 1-3? Czy jest jakiś limit zakażeń, po którego przekroczeniu zostanie wprowadzona nauka zdalna powszechna?

Bazujemy na korelacji takich zmiennych jak liczby zakażeń, dostępność łóżek, doświadczenia innych krajów. Nawet w całkowitym lockdownie szkoły funkcjonują w innych krajach.Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów