Wtorek, 20 października 2020

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Lekarzy przybyło, pielęgniarek i łóżek szpitalnych ubyło

30.09.2020 13:00 | 6 komentarzy | juk

– Na bieżąco prowadzimy działania mające na celu poprawę funkcjonowania szpitala – mówi szef wodzisławsko-rydułtowskiej lecznicy, prezentując efekty wdrażanego od zeszłego roku programu naprawczego placówki.

Lekarzy przybyło, pielęgniarek i łóżek szpitalnych ubyło
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

POWIAT Wraz z początkiem września ubiegłego roku stanowisko dyrektora Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. objął Krzysztof Kowalik. W ciągu 30 dni przygotował program naprawczy dla zadłużonej placówki. Zakładał on prawie 20 punktów w tym m.in.: próby pozyskania lekarzy i pielęgniarek, lepsze wykonanie kontraktu czy przejrzenie procedur. Po prawie roku wdrażania programu dyrektor Kowalik prezentuje efekty jego realizacji. Analiza dotyczy okresu do końca lipca 2020 r. Pamiętajmy jednak, że w tym czasie szpital zmagał się ze skutkami epidemii koronawirusa.

Stopniowe zwiększenie wykonywania kontraktu

Krzysztof Kowalik, obejmując funkcję dyrektora wodzisławsko-rydułtowskiej lecznicy musiał się zmierzyć z malejącym wykonaniem kontraktu w zakresie ryczałtu szpitalnego w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. – Podjęte działania umożliwiły stopniowe zwiększenie wykonywania kontraktu, jednak ze względu na zaległości oraz sytuację kadrową w szpitalu nie udało się na koniec roku osiągnąć poziomu 100% – mówi dodając, że ostatecznie wykonanie kontraktu osiągnęło poziom 91,25%.

Co z lekarzami?

Jednym z głównych problemów szpitala były braki w kadrze lekarskiej. Przypomnijmy, że z końcem września ubiegłego roku część lekarzy oddziału chirurgi ogólnej złożyła wypowiedzenia, co skutkowało zawieszeniem jego działalności. – Po licznych rozmowach pozyskaliśmy 11 chirurgów i od listopada oddział zaczął funkcjonować z nowym zespołem – zauważa dyrektor Kowalik. Dodaje, że w połowie 2019 r. także większość personelu lekarskiego oddziału ginekologiczno-położniczego złożyło wypowiedzenia. Podjęte przez dyrekcję rozmowy zaskutkowały jednak ich wycofaniem. PPZOZ pozyskał również do współpracy 3 lekarzy ze specjalizacją ginekologiczno-położniczą. – Izba przyjęć w Wodzisławiu Śl. oparta była w głównej mierze o jednego lekarza. W analizowanym okresie szpital nawiązał współpracę z 3 dodatkowymi lekarzami – mówi Krzysztof Kowalik. W związku z brakami kadrowymi w oddziale urazowo-ortopedycznym dyrekcja rozpoczęła także poszukiwania lekarzy tej specjalizacji. Kilka miesięcy temu rozpoczęło tam pracę 8 lekarzy, w tym 6 w ramach ordynacji dziennej.

Mniej pielęgniarek

Nie tylko braki w kadrze lekarskiej spędzają sen z powiek dyrekcji PPZOZ-u, ale również odpływ personelu pielęgniarskiego i położniczego. – Wielokrotnie spotykaliśmy się na rozmowach z tą grupą zawodową – mówi dyrektor Kowalik. Dodaje, że 30 stycznia zostało podpisane porozumienie o wzroście wynagrodzeń dla nich. Ze względu jednak na deficyt pielęgniarek i położnych na rynku pracy, oferowanie większego wynagrodzenia przez okoliczne szpitale, liczba zatrudnionego personelu w tej grupie zawodowej w szpitalu i tak zmalała. Na koniec czerwca tego roku pielęgniarek i położnych było razem 346. Tymczasem pół roku wcześniej, tj. na koniec grudnia 2019 było ich 368. Dyrektor Kowalik zapewnia, że na bieżąco monitorowana jest sytuacja i rozważane są możliwości wypracowania rozwiązań szczególnych, które pozwolą na zatrzymanie odpływu tej grupy pracowników.

Zarazem szpital zracjonalizował liczbę pracowników administracji, opiekunów medycznych i personel sprzątający. W efekcie liczbę tych pracowników ograniczono z 229 osób do 216.