Wtorek, 9 marca 2021

imieniny: Franciszki, Katarzyny, Mścisława

RSS

Budowany przez Rafako blok w Jaworznie produkuje już prąd

26.08.2020 11:25 | 0 komentarzy | ż

Rafako informuje, że nowy blok energetyczny o mocy 910 MW w Jaworznie pomyślnie przeszedł synchronizację z siecią energetyczną.

Budowany przez Rafako blok w Jaworznie produkuje już prąd
Zdjęcie poglądowe (Tauron).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Efektem synchronizacji była produkcja energii na poziomie około 400 MW. - Synchronizacja to kolejny milowy krok na drodze do przekazania do eksploatacji bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno, zrealizowany na miesiąc przed założonym terminem - informuje Jacek Balcer, rzecznik prasowy Grupy Rafako.

- Teraz będziemy koncentrować się na pracach optymalizacyjnych i regulacyjnych poszczególnych układów, aby osiągnąć moc nominalną Bloku 910 MW oraz przygotujemy blok do rozpoczęcia ruchu próbnego, który potwierdzi spełnienie przez blok wymagań określonych w kontrakcie dotyczących założeń technologicznych, bezpieczeństwa pracy jak również wymagań Operatora Systemu Przesyłowego Bloku. Pozytywne zakończenie ruchu próbnego jest warunkiem przekazania bloku do eksploatacji – informuje Łukasz Hołubowski, wiceprezes powołanej przez Rafako spółki E003B7, poprzez którą realizowana jest inwestycja w Jaworznie.

Ł. Hołubowski podkreśla, że prace trwają nieprzerwanie mimo trudnych warunków epidemiologicznych, a spółka dokłada wszelkich starań aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo. Dodaje też, że prace postępują przed terminem dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników spółki i podwykonawców, a budowa jest zaawansowana w ponad 99 procentach.

Z kolei prezes E003B7 Radosław Domagalski-Łabędzki zwraca uwagę, że nowy blok energetyczny w Jaworznie jest "niezmiernie ważnym elementem zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego" i spółka chce jak najszybciej oddać go do użytku.

źródło: Rafako, oprac. ż